Rakovina krčka maternice a iné choroby HPV

HPV je priamo alebo čiastočne zodpovedný za viacero ochorení – od ochorenia slizníc a kože (respiračná papilomatóza, genitálne bradavice) až po množstvo nádorových ochorení, z ktorých je najznámejší karcinóm krčku maternice.

HPV je skratka používaná pre označenie ľudského papilomavírusu (z anglického označenia Human Papilloma Virus). Ide o bežný, veľmi rozšírený vírus, ktorý napadá ako ženy, tak aj mužov. Vyskytuje sa výhradne na ľudskej koži a na slizniciach a môže postihnúť kohokoľvek – deti, ženy, mužov. K prenosu vírusu dochádza pohlavným stykom alebo prenosom z rúk či úst na pohlavné orgány. K prenosu HPV môže dochádzať i pri koitálnych aktivitách (orálnym sexom alebo maznaním). Ani kondóm nie je dostatočnou ochranou, pretože HPV sa môže nachádzať na miestach, ktoré nie sú kondómom zakryté.

Vírus HPV sa ľahko a rýchlo prenáša a obvykle sa neprejavuje žiadnymi príznakmi. Znamená to, že ľudia môžu vírus získať alebo niekoho nakaziť bez toho, aby o tom vedeli. Vírus napadá bunky epitelu a začne meniť ich DNA, čím vznikajú prednádorové a nádorové stavy. Organizmus sa vo veľkej väčšine prípadov dokáže s nákazou sám vyrovnať. Niekedy však infekcia pretrváva a postupne dochádza k rozvoju napríklad už spomínanej rakoviny krčka maternice. Nič menej ochorenie sa rozvíja postupne, vývoj od infekcie k nádoru trvá v priemere 15 rokov.

HPV spôsobuje 5 percent onkologických ochorení

HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia, s ktorou sa počas života stretne cez 80 % populácie, často i opakovane. HPV spôsobuje 5 % onkologických ochorení a je zodpovedný za 99 % karcinómov krčka maternice, 85 % karcinómov análneho otvoru, 50 % karcinómov vagíny, 50 % karcinómov ženského ohanbia, 20 % oropharyngeálnych karcinómov a 10 % karcinómov hrtanu a dýchacieho / zažívacieho traktu.

Na rakovinu krčka maternice ochorie na Slovensku cca 600 žien ročne, z toho 200 prípadov končí smrťou.

HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia, s ktorou sa počas života stretne cez 80 % populácie

Ročne v gynekologických ambulanciách je nových diagnostikovaných 2488 prípadov rakoviny krčka maternice, z toho približne 70% predstavujú menej závažné predrakovinové stavy a 30% sú závažné rakovinové stavy. Na rakovinu krčka maternice ochorie na Slovensku cca 600 žien ročne, z toho 200 prípadov končí smrťou. Rovnaké kmene ľudských papilomavírusov (celkovo existuje viac než 200 rôznych HPV vírusov) spôsobuje prednádorové a následne i nádorové zmeny vulvy, vagíny, penisu a anusu a v oblasti ústnej dutiny- koreňa jazyka, podnebia a tonzily. Nádory v oblasti hlavy a krku postihujú častejšie mužov. Súčasne je dokázaný podiel HPV infekcie na rozvoji karcinómu hrubého čreva.

Okrem karcinómov, ktoré spôsobujú HPV, ako aj ochorenia slizníc a kože najčastejšie ide o genitálne bradavice: nezhubné, karfiolovité útvary vyskutupujúce na koži alebo sliznici genitálií žien a mužov. Priemerný vek prvého výskytu genitálnych bradavíc u žien je 28 rokov a v priebehu života sa prejaví najmenej u jedného z 10 osôb. Dvaja z troch ľudí, ktorí mali styk s niekým, kto trpí genitálnymi bradavicami ich taktiež získajú, a to obvykle do troch mesiacov. Genitálne bradavice často recidivujú (opätovne sa u nakazenej osoby objavujú) a významne zhoršujú kvalitu života.

Ochranu pred nádormi spôsobenými HPV vírusmi poskytuje očkovanie

Infekcií HPV je možné zabrániť tým, že sa vyhneme jej prenosu – to by ale znamenalo celoživotnú sexuálnu abstinenciu alebo absolútnu celoživotnú monogamiu oboch jedincov v páre. Vzhľadom k tomu, že toto nie je reálne, jedinou možnou primárnou ochranou je očkovanie: nádory spôsobené HPV sú jediným typom rakoviny, pred ktorou sa dá jednoducho ochrániť. Na rozdiel od iných typov nádorov, kde sa vykonáva sekundárna prevencia (karcinóm pŕs, karcinóm hrubého čreva, karcinóm prostaty), kde je cieľom zachytiť karcinóm v rannej fáze, než sa karcinóm rozšíri, u HPV spôsobených nádorov môže očkovanie zabrániť vzniku karcinómu.
Vakcináciu je možné podľa typu vakcíny aplikovať u dievčat a chlapcov, kedykoľvek od 9.roku života, teda aj v dospelosti u sexuálne aktívnych žien a mužov. Je potrebné zdôrazniť, že vakcinácia nie je náhradou preventívnych gynekologických prehliadok a ani ďalších preventívnych vyšetrení. Pravidelný screening rakoviny krčka maternice vo väčšine prípadov dokáže včas odhaliť zmeny, ktoré nádoru predchádzajú, a ktoré je možné vyriešiť jednoduchým lekárskym výkonom.

Vakcíny sú vhodné aj pre mužov

Muži sú jednak prenášačmi vírusu HPV, ale taktiež sa u nich vyskytujú ochorenia (zhubné i nezhubné) spôsobené týmto vírusom. Očkovanie teda chráni nielen ich partnerku, ktorá sa od očkovaného muža nenakazí, ale hlavne aj ich samotných.
Očkovanie vykonávajú ambulantní gynekológovia, ambulantní pediatri (hlavne u dievčat vo veku 13 rokov, kde je HPV očkovanie čiastočne hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia).

Od januára 2019 je vakcína proti HPV infekcii zadarmo

Očkovanie proti infekcii  ľudským  papilomavírusom  (HPV) je od januára 2019 zaradené medzi odporúčané očkovania.  Z verejného  zdravotného poistenia je poistencom vo veku 12 rokov
(odo dňa 12. narodenín do dňa, ktorý predchádza  13. narodeninám) uhrádzaná vakcína Cervarix
bez doplatku a  Gardasil s doplatkom.

Vo vakcíne Cervarix sú obsiahnuté  2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18), ktoré sú zodpovedné za približne 70 % prípadov rakoviny krčka maternice, 75-80 % prekanceróznych porúch konečníka a 70 % predrakovinových lézií vonkajších pohlavných orgánov a pošvy.

Vakcína  Gardasil poskytuje ochranu pred ochoreniami spôsobenými HPV typmi 6, 11, 16 a 18. Typy 16
a 18 HPV sú zodpovedné za približne 70 % prípadov karcinómov krčka maternice, 75-80 % prekanceróznych porúch konečníka, 70 % predrakovinových lézií vonkajších pohlavných orgánov a pošvy, súvisiacich s HPV. Typy 6 a 11 HPV sú zodpovedné za približne 90 % prípadov genitálnych bradavíc.

Na trhu je dostupná ešte vakcína Gardasil 9. Podáva sa na ochranu pred ochoreniami spôsobenými ľudským papilomavírusom typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58. Chráni teda pred najširším spektrom typov vírusu, ktoré môžu byť príčinou vzniku genitálnych bradavíc aj viacerých onkologických ochorení.

Union zdravotná poisťovňa, a.s. poskytuje v rámci svojho benefitu, nad rámec úhrady
z verejného zdravotného poistenia:

  • 50% príspevok na vakcínu Cervarix, Gardasil a Gardasil 9 svojim poistencom vo veku od 13
    do 15 rokov vrátane
    .

Čo je HPV?

HPV (Human papilloma virus) je vysoko nákazlivý vírus a počas svojho života sa ním infikuje pomerne veľká časť populácie. Vďaka imunitnému systému však väčšina infekcií spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých mesiacov až 2 rokov. Avšak v prípade, že si imunita s vírusom neporadí, môže infekcia prejsť do závažných ochorení.

Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná. Niektoré z nich sú však onkogénne, to znamená, že môžu spôsobiť predrakovinové zmeny na krčku maternice a ženských pohlavných orgánoch, na konečníku, rakovinu krčka maternice, hrtana, penisu alebo konečníka, iné sú príčinou vzniku genitálnych bradavíc.

Očkovanie, ktoré chráni pred infekciou HPV

Keďže je pretrvávajúca infekcia spôsobená HPV príčinou rakoviny krčka maternice a viacerých typov onkologických ochorení, odborníci nazývajú toto očkovanie prvým očkovaním proti rakovine. V krajinách, kde je vysoké množstvo očkovaných, sa výskyt HPV infekcie znížil až o 90 %. Vakcíny proti HPV infekcii sú profylaktické, to znamená, že nedokážu zabrániť rozvoju ochorenia u osôb už infikovaných.

HPV vírus sa prenáša vo väčšine prípadov pohlavným stykom, preto sa očkovanie odporúča vo veku, kedy sa aktívny sexuálny život nepredpokladá, takže infikovanie vírusom nie je možné. Zároveň imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín najvyššie hladiny protilátok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú u očkovaných osôb pretrvávať mnoho rokov a chrániť ich pred HPV infekciou.

Leave a Reply