Papilloma na viečku: príčiny a liečba

Na dolných a horných viečkach sa môžu objaviť papilómy. K tomu dochádza v dôsledku požitia papilomavírusu. Toto ochorenie veľmi často nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity, ale jeho progresia môže viesť k nebezpečným následkom vrátane zhoršenia zraku. Dôvodom nie je očné ochorenie, ale dermatologická porucha.

Papilloma je svojou povahou benígnym novotvarom. Najčastejšie ovplyvňuje viečka starších ľudí, keď je oslabený imunitný systém alebo je osoba v strese. Hlavným príznakom vírusu je výskyt rastu na dolnom alebo hornom viečku. Vývoj patológie môže byť sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

1. neustále zavreté viečka alebo ich neúplné uzavretie, v závislosti od toho, či sa papiloma nachádza na hornom viečku alebo dole;
2. poškodenie slznej žľazy, ktoré vedie k rozsiahlemu slzeniu;
3. pocit prítomnosti cudzieho telesa v oku;
4. svrbenie kože;
5. sušenie sliznice;
6. začervenanie skléry.

Ak sa nelieči, papilloma rastie. Môže to zasahovať do preskúmania, a preto sa zhoršuje videnie. Patológia je často sprevádzaná infekčnými očnými chorobami – blefaritída, konjunktivitída. Dôvodom je skutočnosť, že pacient si utiera ruky očami a do nich vnesie mikróby.

Ako liečiť papillomu na viečku?

Papilloma na spodnom viečku je zriedkavá. Často sa tvorí na horných viečkach. Existujú dve formy patológie:

Keratómy sú predĺžené výrastky s hľuzovým reliéfom. Ich dotyk spôsobuje bolesť. Takéto útvary rastú hlavne v horných viečkach. Väčšinou trpia týmto ochorením.

Fibropapilloma – plochá a hustá štruktúra, výrastky rôznych tvarov. Farba týchto útvarov sa môže líšiť od svetlej po hnedú.

Tvar papilomy môžete určiť iba počas vyšetrenia. Liečba závisí od typu novotvaru.

Príčiny papilómov na viečku

Papilloma sa vyvíja v dôsledku vstupu vírusu s rovnakým menom pod kožu viečok. To sa môže stať po kontakte s pacientom alebo jeho vecami. Akonáhle je vírus v epiteli, môže existovať nejaký čas v latentnej forme, až kým nebude telo oslabené chorobou alebo stresom. Keď imunitný systém nie je schopný potlačiť papilomavírus, jeho príznaky sa začínajú objavovať na koži. Rozhodujúce faktory vzhľadu rastu sú:

očné choroby;

nedodržiavanie hygienických pravidiel;

imunodeficiencie;

systémové choroby: choroby endokrinného, ​​tráviaceho, genitourinárneho systému;

podchladenie;

otrava tela vrátane pravidelnej intoxikácie alkoholom, drogami;

dlhodobé používanie antibiotík;

hormonálne poruchy.

Príčiny papilómov sa dajú vymenovať dlhšie. Ich vzdelávanie v priebehu storočí v skutočnosti závisí od mnohých faktorov. V každom prípade lekár určí povahu a povahu choroby s cieľom predpísať primeranú liečbu.

Papilómy na očných viečkach – ako sa lieči choroba?

Existujú dva hlavné spôsoby liečby tejto choroby: konzervatívny a procedurálny. Výber metódy určuje lekár. Lieky sa často predpisujú na oslabenie vírusu a posilnenie imunity. Samotný rast je možné eliminovať iba chirurgickým zákrokom. Nie je potrebné samostatne odstraňovať rast doma bez konzultácie so špecialistom.

Na ošetrenie očných viečok pacient predpísal roztoky „Ferezol“, „Verrukatsid“, „Superchistotel“, ako aj antivírusové masti „Papillor“, „Acyclovir“, „Zirgan“, „Bonafton“ alebo „Korneregel“. Tieto lieky môžu znižovať aktivitu vírusu. Potom sa odstránia papilómy na viečku.

Ako sa odstraňuje papilomavosť z viečka?

Dnes sa na odstránenie papilómov na viečku používa niekoľko hardvérových metód. Chirurgická metóda eliminácie rastu skalpelom sa prakticky nepoužíva. Potom sa tkanivá liečia na dlhú dobu, čo pacientovi spôsobuje nepríjemnosti. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Chirurg injekčne aplikuje liečivo, prerušuje rast skalpelom a potom elektricky koagulátorom, ktorý pomáha predchádzať stratám krvi, kauterizuje operovanú oblasť. Poslednou fázou operácie je šitie. Procedúra trvá asi 30-40 minút. Po týždni sa budete musieť vrátiť na kliniku, aby ste odstránili stehy. Po tomto postupe jazvy zostávajú na viečkach. Okrem toho existuje riziko zápalu.

Prístrojová terapia je bezbolestná a bezpečná. Na odstránenie papilómov na viečku sú predpísané nasledujúce postupy:

Kryodestrukcia – ošetrenie papilomavov tekutým dusíkom. Aplikuje sa v malom množstve na novotvar, zamŕza, stáva sa krehkým a mizne. Tkanivá sa obnovia do dvoch až troch dní.

Laserová terapia Pred zákrokom sa pacientovi injekčne podá anestetický roztok. Ďalej sa začína proces odparovania papilómového tkaniva. Najskôr sa tekutý obsah výparu odparí a potom jeho obal. Výhodou tejto liečebnej metódy je jej vysoká účinnosť a neprítomnosť nepohodlia počas a po zákroku. Stopa po odstránení papillomy v dolnom viečku je takmer zrejmá hneď po operácii, pokožka horného viečka sa za pár dní uzdraví. Ak sa počas hojenia vytvorili jazvy, môžu byť odstránené laserovým resurfacingom.

Elektrokoagulácia – liečba papilomónov vysokofrekvenčným prúdom. Počas tohto postupu sa tkanivo novotvaru zahrieva na veľmi vysokú teplotu, čo umožňuje jeho odstránenie bez úplného zničenia. Vzdialený rast sa odosiela do histológie, prostredníctvom ktorej sa podrobne objasňujú príčiny jeho výskytu. Elektrokoagulácia sa tiež vykonáva v lokálnej anestézii. Trvá to niekoľko minút. Potom sa môže v obsluhovanej oblasti objaviť rana. Na to sa musí použiť antiseptické činidlo. Stopa operácie sa úplne odstráni po 3 až 4 mesiacoch.

Výber postupu na odstránenie papilómov sa určuje podľa typu. Od pacienta nie je potrebný žiadny prípravok. V deň operácie je zakázané používať opaľovacie výrobky, kozmetiku atď.

Odstráňte papillomu z viečka doma – je to možné?

Tradičná medicína pomáha iba v prípadoch, keď je rast veľmi malý. Zároveň sa neodporúča zvoliť si také lieky sami. Je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý určí povahu patológie a predpíše liečbu. Lekár často radí:

Ricínový olej, ktorý sa používa najčastejšie. Je potrebné namočiť vatový tampón a spracovať papillomu. Postup sa uskutočňuje dvakrát denne. Ak je to možné, zakryte rast lepidlom. Namiesto ricínového oleja sa používa tiež čajovníkový olej.

Šťava z horského popola. Nádor je mazaný 2 až 3-krát denne.

Listy vlašských orechov Nalejte ich vriacou vodou a nechajte ho variť 24 hodín. Naneste krémy na rast až 5-krát denne.

Kalanchoe a aloe. Šťava sa vytlačí z ich listov, v ktorých sú navlhčené vatové tampóny alebo tampóny. Mali by byť nanesené na rast a uzavreté omietkou. Takéto ošetrenie je možné iba pri tvorbe papilomónov na hornom viečku, pretože rast na spodnom viečku bude problematické utesniť.

Infúzia paliny. Pripravuje sa rovnakým spôsobom ako odvar z listov vlašských orechov. Viečko postihnuté papilómom sa lieči trikrát denne. Postupom času schne a spadne.

Kyslé jablká. Buničina týchto plodov sa aplikuje na rast niekoľko minút denne. Pomáha to zastaviť rast nádoru a v niektorých prípadoch ho znížiť.

Šúpa banánov. Ráno a večer ju pretrite papilomavosťami.

Na odstránenie papilómov nepoužívajte alkohol. Môže spôsobiť popáleniny. Pri ošetrovaní očných viečok rôznymi infúziami sa vyvarujte kontaktu s očami.

Aké je riziko papilomy na viečku?

Papilómy spravidla nie sú nebezpečné a prognóza liečby je vždy priaznivá. Odstránenie tejto novotvary si však vyžaduje množstvo dôvodov. Toto ochorenie môže byť príznakom onkológie. Papilómy sa tiež nevyhnutne odstránia, ak vedú k zníženiu kvality videnia. Ak existujú výrastky veľmi veľkej veľkosti, ako aj tvorba viacerých papilomónov, je možná jeho úplná strata.

Aby sa zabránilo tomuto ochoreniu, je potrebné starostlivo dodržiavať hygienické predpisy, včasne zaobchádzať s najmenšími zraneniami, poškriabaním na očných viečkach, cvičiť, správne jesť, čo v každom prípade prispieva k posilneniu zdravia a imunity.

Leave a Reply