Liečba papillomy u dieťaťa

Liečba papillomy u dieťaťa

Ľudský papilomavírus Liečba

Takmer každý obyvateľ planéty potenciálnenosič papilomavírusu. Ale zdanlivo neškodný jav, ako je papillom, a môže viesť k veľmi vážnym následkom. Vzhľadom k tomu, že HPV je viac so sebou nesie nebezpečenstvo pre ženy, tento problém by sme chceli venovať osobitnú pozornosť. Takže poďme Poďme preskúmať ďalšie, čo je a ako sa naše telá vyzerať papillomavírus, a čo je najdôležitejšie – ako je liečba ľudského papilloma vírusu.

Čo je papilloma vírus a papilloma

Pred tým, než sa na podrobnejšie štúdiu na tému, poďme načrtnúť čo je a čo papilomavírusu papilomavírusu.

Papilóm – benígne nádor triedyvyvíja z dlaždicového epitelu papily, na povrchu kože. Inými slovami, papilloma – malých rozmerov výrastky na tele, masovo sfarbený. Príčinou bradavice na tele papilloma vírusu, ktorý je vo vnútri človeka. HPV – je vírusová infekcia, ktorá spôsobí zmenu v raste kožného tkaniva.

To znamená, že hlavnou príčinoubradavice na tele – to nie je nič iné ako prejav tela infekcie papilomavírusmi. Pravdepodobnosť a miera papilloma vírusové infekcie závisí od stavu ľudského imunitného systému, jeho spôsobu života a duševný stav, čo sme popísať podrobnejšie nižšie. Okrem toho existuje niekoľko typov HPV, a preto človek môže byť napadnutý ako s jedným z jeho poddruhov a niekoľko naraz.

Stanovisko možno nájsť v niektorých zdrojovže sú viac náchylné k papilloma vírus ženy, ale nie je tomu tak. Papilomavírusy sú rovnako citliví na mužov aj ženy, ale aj pre ženy so sebou nesie ďalšie nebezpečné dôsledky. Ďalšie mylná predstava, že existuje v spoločnosti – to je to, čo papilloma objavia iba u starších pacientov, najmä v krku, ale zase to nie je. Vzhľad bradavice úplne vystavená ľuďom všetkých vekových kategórií, a okrem toho sa môže objaviť papilloma na rôznych častiach tela.

Ako vysielaného ľudského papilloma vírusu

Hit papilomavírusu v ľudskom teleTo nastane: interakcia slizníc, pri kontakte s pokožkou a pri prenose zdedil. Môže nakaziť HPV, a muž, ktorý zrejme neexistujú žiadne známky infekcie vírusom, ale to bude jeho kariéra.

Aké sú niektoré spôsoby, ako môžete nakazí HPV

 • infekcia sexuálne

Najbežnejší spôsob infekcieHPV je sexuálne cestou. Vírus môže byť prenášaný, keď: vaginálny, análny a orálny sexuálny kontakt, bez použitia bariérovej antikoncepcie. To znamená, že vírus má schopnosť riadiť expozície tela cez sliznice tela.

 • Keď prenos HPV z matky na dieťa

Kým v maternici, dieťa od nej môžeinfikované papilomavírusom. Pravdepodobnosť, že HPV byť odovzdané z matky, ktorá je nositeľom HPV, budúcnosť dieťaťa – nie je príliš veľký, ale napriek tomu je to.

 • keď sa dotknete

HPV môže byť prenesený z pacientaosoba, ktorá má zdravé, konvenčné dotykový kontakt. Tiež papilloma vírus môže byť skladovaný po dlhú dobu na verejných miestach, ako je bazén, sauna, posilňovňa a šatne.

 • autoinfection

Ďalším možným spôsobom, ako papilomavírusu infekcie je self-infekcie. Najčastejšie sa situácia môže nastať pri holení a depilácia, kedy sa vírus bol na poškodenú oblasť kože.

Čo sa deje v tele počas infekcia ľudským papilomavírusom

Potom, čo v tele, jeden zvyššie uvedené metódy, počnúc papilomavírusom krvného riečišťa šíri po celom tele, ktoré spadajú do určitých buniek, čo ovplyvňuje DNA. Výsledkom je, že vírus začne prejavovať vo vonkajších príznakov.

Ako už bolo spomenuté vyššie, práve inkubácieMedzi ľudský papilloma vírus môže trvať niekoľko týždňov alebo niekoľko rokov. Okrem toho sa človek môže nakaziť papilomavírusom a po celý život sa vírus nemôže jednoducho začať postupovať v tele, neukázal. Zatiaľ čo v rovnakej dobe nakaziť inú osobu, táto osoba môže tiež byť.

V prípade, že ľudské telo má víruspapilloma, prvá vec, ktorú je konfrontovaný s imunitným systémom. Keď imunitný systém silný, môže potlačiť vírus a zabráni jeho manifest. Ale stojí za trochu voľné imunity sa vírus môže začať znovu zaútočiť na telo, a presťahovať sa do aktívnej fázy. Papilloma vírus môže byť prítomný v tele po niekoľko rokov, ale to sa prejaví až po ťažký stres, s oslabením imunity, alebo interakcie s jeho iných druhov a iných vírusových infekcií.

Symptómy ľudským papilomavírusom

Papilomavírusu do tela, spôsobí, že žiadnyžiadny nepríjemný jav, necítime žiadnu bolesť. Jedinou známkou prítomnosti vírusom ľudského papilómu – je tvorba uzliny na kožu. Výrastky môžu byť z týchto typov.

 • byt papilóm

Byt papillomavírus – je hladké a ploché výrastkyna koži, ktoré majú plnú farbu. Tento typ výrastky môžu byť niekedy sprevádzané bolesti a svrbenie. Zvyčajne sa objavujú na rukách, krku a tváre.

 • genitálne bradavice

Genitálne bradavice môžu byť vo forme plochejvýrastky vo forme čapíkov a stonky. Medzi najčastejšie genitálne bradavice objavia na genitálie. U žien, genitálne bradavice objavia na: ohanbí, pysky ohanbia, krčka maternice, pošvy a okolo ritného otvoru. Bradavice sa môžu objaviť na prstoch, a tiež v ústach a očiach. Okrem vizuálnej prítomnosť nepohodlie genitálnych bradavíc nie je sprevádzaný niečím ale papillomavírus v intímnych miestach so sebou nesú riziko, vrátane rizika zhubných nádorov, najmä rakoviny krčka maternice.

Prítomnosť bradavíc na ľudské telo je pomerneOK, ale v prípade, že telo objavia genitálne bradavice, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom – dermatológa. Ak lekár diagnostikuje prítomnosť škodlivých bradavice alebo genitálnych bradavíc, potom by mali byť odstránené, a pre všeobecné ošetrenie tela.

Ako zaobchádzať s ľudským papilomavírusom

Teraz sa poďme jednoducho ísť ďalej, do akejako zaobchádzať s HPV. Liečba ľudského papilomavírusu sa skladá z dvoch krokov: neutralizáciu HPV a odstránenie papilómy (bradavice). To znamená, že najprv treba neutralizovať vírus, ktorý je v tele, aby sa zabránilo nové bradavice. Spolu s tým a odstrániť existujúce.

Príchodu na recepcii do dermatológ, keď skúmavýrastky na tele pacienta a vykonávania prieskumu zistiť, ako sa infekcia môže dostať do vášho tela. Ak je to potrebné, môže byť tiež priradené na vykonanie kontroly krčka maternice, ak existuje šanca, že bradavice na ňom. Lekár môže objasniť, že nie je, či máte nejaké nedávne choroby alebo stresovým situáciám, ktoré by mohli viesť k oslabeniu imunitného systému. Za to, že sú priradené priebeh liečby.

Ľudský papilomavírus Liečba

HPV Liečba spočívaantivírusová liečba a posilnenie imunitného systému. Zvyčajne v takýchto prípadoch, lekár predpíše liek “Proteflazid”. Tento liek má antivírusový účinok a používa sa na liečbu akútnych a chronických vírusových infekcií. Vzhľadom k tomu, že HPV je znázornené so zníženou imunitou, okrem antivírusové a imunostimulačné menovaný. Podľa uváženia lekára možno priradiť a iných drog.

Odstránenie papillom a bradavíc

Ak je liečba zahájená papillomavírus, robil odstránenie existujúcich bradavice a genitálne bradavice. Demontáž sa vykonáva v niekoľkými spôsobmi:

 • Odstránenie kvapalného dusíka;
 • laserové odstránenie;
 • Poleptanie špeciálne zdravotnícke pomôcky;
 • Chirurgické odstránenie.

V každom prípade, uplatnil svoju metóduodstránenie určitých skupín papillom, ktorý má použiť metódu – lekár vezme po kontrole. Voľba metódy závisí na množstve nahromadenie, umiestnenie a hustota ich umiestnenia. Napríklad, v prípade, že bradavice sú ochlpenia a dostatočne veľké množstvo, to sa týka chirurgické odstránenie, to prebieha v celkovej anestézii. Ak oblasti malých uzlíkov, a len niekoľko kusov, potom pomocou poleptanie alebo laserové odstránenie. V prípade, že po odstránení porastov na telo, ktoré sú nové, majú vypáliť. V podstate, ako sa zbaviť bradavíc je úplne možné, ale úplne odstrániť papillomavírus – je takmer nemožné.

Liečba papillomy u dieťaťa

Veľmi dôležitý čas pre detekciu prítomnosti na tele papillom a včas konzultovať s dermatológom. Z toho bude visieť na rozsah a trvanie liečby.

prevencia HPV

Ľudský papilomavírus je dostačujúcarozšírené ochorenie, čo znamená, že môžu byť zachytené takmer kdekoľvek, ale nevedia, že vírus je v tebe. Aby sa zabránilo možnosti papilloma vírusu infikovanie vášho tela a prejavuje v tom, je nutné prijať rad preventívnych opatrení, ktoré budeme stručne vám ďalej povedať.

Vyhnúť možné spôsoby nákazy

Na základe vyššie uvedených metód založenýchInfekcia HPV, byť ostražití vo všetkých týchto situáciách. Ak si nie ste istí svojho partnera, potom akýkoľvek druh sexu zaoberať výhradne zábrana antikoncepcie – kondóm, ale napriek tomu, že vírus môže byť prenášaný cez bozkávanie a že musí byť tiež brané do úvahy.

Dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny

Zabezpečte dobrý osobnú hygienu a vyhnúťprejsť na verejných miestach, kde sa venovať veľkú pozornosť na čistotu a dezinfekciu. Po každom hmatový kontakt s ľuďmi nutne dobrá umývanie rúk.

Keď budete vykonávať depilácia, uistite sa,dezinfikovať predmety, s ktorými sa tieto postupy vykonávajú: stroj, epilátor hlava, atď. Potom, oholený priestorov, ktoré majú byť ošetrené špeciálnymi prostriedkami, s výhodou na báze alkoholu, aby sa zabránilo a liečiť zápaly kože oblastí, na ktorých sú malé poškodenia.

zachovanie imunity

A samozrejme, snaží sa stále udržujúimunita, pretože aj v prípade, že vírus nejako a skončil vo svojom tele, imunitný systém nie je silný, že sa prejaví. Tipy na to, ako posilniť imunitný systém, sme dostali v našich predchádzajúcich článkoch, tiež sme hovorili o prevencii chrípky. Tiež sa snaží eliminovať faktory, ktoré môžu oslabiť imunitný systém: stres, nedostatok vitamínu a zlá výživa.

Papillómy pre celé storočie

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Papilómy na očných viečkach sú benígne nádorovité rastliny epiteliálneho kožného poťahu sediaceho na pedikeli. Na širokom základe.

Škvrnitý bunkový papilóm (bradavica) je najbežnejší benígny nádor očných viečok, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u dospelých.

Papillóm na očné viečko má vzhľad dermálnej formácie so širokou základňou alebo na pedicel, ktorý má karmínový povrch.

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Aké testy sú potrebné?

Komu sa chcete obrátiť?

Odstránenie papilómov na očných viečkach sa vykonáva pomocou operácie s elektrónovým nôžkom alebo kryokoaguláciou.

Ľudský papilomavírus (HPV)

Papilóm, alebo papilárny fibroepiteliol, je benígny neoplazmus kože vírusovej povahy, ktorý sa skladá zo stromatu spojivového tkaniva pokrytého epitelom, prešpikovaného mnohými krvnými cievami. Táto formácia je prezentovaná vo forme papíl, vypuklých smerom von, rastúcich v rôznych smeroch a pripomínajúcich kvety karfiolu v ich vzhľade. Je zistený stav, v ktorom má človek mnoho papilomómov, nazývaných papilomavóza.

Prirodzene epitelu, papilárny polyp môže byť skvamózny (pokrytý plochým viacvrstvovým non-kvadratickým epitelom) a prechodnou bunkou (pokrytou prechodným epitelom). Stroma spojivového tkaniva môže byť zároveň hustá alebo voľná, niekedy s charakteristickými príznakmi zápalu. Stav, pri ktorom je stroma papilárneho polypu vysoko rozvinutá a sklerózovaná, je diagnostikovaná ako fibropapilloma.

Pri kožných papilomoch je charakteristická významná hyperkeratóza (zvýšené zahusťovanie epidermy) a pri formáciách, ktoré sa vyvíjajú na slizniciach, je keratinizácia menej výrazná.

Papilómy sa nachádzajú na koži ľudského tela, na slizniciach ústnej dutiny a nazofaryngu, v hrtane, na genitáliách a na močovom mechúre.

Etiológia papilomavírusu

Ľudský papilomavírus (HPV) patrí do skupiny papovírusov, podskupiny A. Je to malý termostabilný patogén, ktorý dobre prežije vo vonkajšom prostredí a má tepelné ošetrenie. Neobsahuje superkapsid a jeho kapsid (membrána, ktorá chráni vírusový genóm pred vonkajšími vplyvmi) pozostáva zo 72 kapsomérov. Vírus sa pomaly množí a nie je detegovaný v krvi.

Papillomavírus je etiotropický patogén, to znamená, že je schopný infikovať viacvrstvový plochý keratinizovaný a nekeratinizujúci epitel (koža a sliznice), ako aj cylindrický epitel, ktorý lemuje pľúca, kanál krčka maternice a prostatu.

Vniknutie do tela svojho majiteľa, vírus šíriaci sa krvným obehom, je fixovaný na epitelových bunkách, zavádza sa do DNA a núti ich pracovať inak. Bunka infikovaná vírusom rastie rýchlo a delí sa, a preto sa po určitom čase na postihnutej ploche objaví charakteristický prebytok.

Liečba papillomy u dieťaťa

V súčasnosti má veda k dispozícii údaje o viac ako 120 sérotypoch vírusu, z ktorých 35 ovplyvňuje epitel epitelu a slizníc. Niektoré HPV sérotypy môžu spôsobiť rozvoj rakovinových patológií. V závislosti od ich schopnosti vyvolať rakovinu sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: nízkorizikové a vysoko rizikové onkogénne HPV.

Poznámka: Onkogenicita je schopnosť papilomavírusu spôsobiť degeneráciu infikovanej vrstvy bazálneho epitelu na rakovinu.

6, 11, 42-44 a 73 typov HPV sú považované za nízko-onkogénne rizikové vírusy. A 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 sú typy HPV, ktoré sa považujú za nebezpečné, to znamená, že za určitých podmienok môžu vyvolať vývoj malígneho procesu. , Najnepriaznivejšie sú podľa odborníkov 16 a 18 typov, ktoré spôsobujú spinocelulárny karcinóm a adenokarcinóm.

Rizikové faktory spúšťajúce vývoj PVI

V prvom rade podľa odborníkov existujú znaky sexuálneho správania a sexuálnej orientácie osoby. Patrí medzi ne skorý sexuálny život, častá zmena sexuálnych partnerov, nerešpektovanie osobných ochranných prostriedkov. Mnohí autori však tvrdia, že takmer vždy sa PVI spája s pohlavne prenosnými ochoreniami (trichomoniáza, chlamydia, myko- a ureoplazmóza, ako aj genitálny herpes).

Najčastejšie sa choroba zisťuje v mladom veku (v období od 18 do 30 rokov). Súčasne sa však môže vyskytnúť samovoľné hojenie (eliminačný jav), ktorý dosahuje 70%. Malignita PVI sa však najčastejšie vyskytuje vo veku 45-50 rokov.

Treba poznamenať, že u jedného pacienta v rovnakom čase nie je možné zistiť jeden, ale niekoľko typov ľudského papilomavírusu a ochorenie je náchylné na recidívu.

Spôsoby prenosu papilomavírusu

HPV je infekčné agens, ktoré infikuje a transformuje bazálne bunky epidermy. V dôsledku toho sa začnú deliť, tvoriť papilárny polyp alebo papilloma (papila v latinčine znamená bradavku, oma v gréčtine znamená nádor).

K prenosu dochádza prostredníctvom kontaktu s infikovanými osobami alebo zvieratami, ktoré majú zjavné príznaky ochorenia, ako aj s nosičmi vírusov, ktoré nemajú žiadne klinické prejavy ochorenia.

Vstupné brány pre zavedenie infekcie sú rôzne mikrotraumy kože. Infekcia sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach s najväčšími zástupmi ľudí, najmä tam, kde je vzduch skôr vlhký (v telocvičniach, kúpeľoch a bazénoch).

Často sú ľudia, ktorí sa zaoberajú rezaním mäsa, hydiny a rýb (bradavice mäsiarov), vystavení infekcii ľudského papilomavírusu.

Genitálne bradavice, známe ako genitálne bradavice, sa prenášajú tradičným sexuálnym kontaktom, ako aj orálnym alebo análnym sexom.

Infekcia novorodencov sa môže vyskytnúť pri prechode pôrodným kanálom infikovanej matky. Existujú však dôkazy o vnútromaternicovej infekcii vírusom, u ktorého sa preukázalo, že rodí infikované deti cisárskym rezom.

Vzduchom prenášaný prenos infekcie z pacienta na zdravotnícky personál počas operácie (laserové odparovanie alebo koagulácia rádiovými vlnami) tiež nie je vylúčený.

V klinickej praxi však existuje ďalší typ šírenia HPV – samoinfekcie (autoinokulácia). Po epilácii alebo holení sa teda môžu na brade, lícach alebo nohách objaviť ploché bradavice a ľudia, ktorí si zahryznú nechty, majú často bradavice v oblasti periunguálu.

Fázy infekčného procesu

 1. Primárna infekcia.
 2. Perzistencia (dlhodobé prežitie) vírusového genómu mimo chromozómov s produkciou vírusových častíc.
 3. Integrácia (interpenetrácia) vírusovej DNA do genómu hostiteľskej bunky.
 4. Mutácie v bunkovej DNA, ktoré spôsobujú nestabilitu genómu.
 5. Vloženie vírusovej DNA do hostiteľského chromozómu.
 6. Vznik klonu buniek s mutovanou DNA a tvorba nádoru.

Veda dokázala, že infekcia ľudského papilomavírusu môže existovať v tele v dvoch formách:

V prvom prípade vírus žije a množí sa, ale jeho DNA nie je vložená do hostiteľského bunkového genómu.

V druhom prípade, po infekcii a preniknutí do hostiteľskej bunky, sa vírusová DNA vloží do bunkového genómu a v dôsledku toho začne nádorový proces.

Mnohí autori však tvrdia, že jediná infekcia bazálneho epitelu nestačí na degeneráciu rakovinových buniek.

Infekcie spôsobujúce papilomavírus (od bradavíc po rakovinu)

HPV môže selektívne ovplyvniť bazálny epitel kože a slizníc, čo spôsobuje výskyt bradavíc, genitálnych bradavíc a iných charakteristických benígnych a malígnych formácií. Veľmi často však môže byť infekčný proces asymptomatický.

Donedávna bola infekcia ľudského papilomavírusu spojená s benígnymi ochoreniami. Dnes je však považovaná za jednu z najvážnejších patológií prenášaných prostredníctvom sexuálneho kontaktu.

Najčastejšie je vývoj patologického procesu spôsobený neonkogénnymi typmi vírusu a nádory kože, ktoré sa v tomto prípade objavili, sú skôr vnímané ako kozmetické defekty. Ak je však človek infikovaný papilomavírusom 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 55, 56 a 58 typov, stredne ťažká alebo závažná cervikálna dysplázia, neinvazívna a invazívna rakovina ženských vnútorných pohlavných orgánov (vulva, vagína , krčka maternice), konečníka a penisu.

Symptómy a formy HPV

S rozvojom infekcie ľudského papilomavírusu trvá inkubačná doba najčastejšie 2-3 mesiace. V niektorých prípadoch sa však môže zmenšiť alebo rásť. Zároveň je HPV schopný existovať v ľudskom tele už od jeho narodenia, ale vzhľadom na vysokú perzistenciu imunitného systému, mnohí ľudia nevedia o jeho existencii a len s poklesom imunity sa môže vírus prejaviť.

Podľa štatistík, papilomavírus nakazil viac ako 85% svetovej populácie, a preto je jeho prítomnosť v tele viac očakávaná ako absencia.

Keď sa vírus dostane do tela, môže sa správať inak, to znamená, že sa prejavuje vo forme rôznych typov benígnych útvarov na koži a slizniciach. Preto sa v klinickej praxi uvažuje o niekoľkých formách PVI:

 1. Klinická alebo zjavná forma. Vyvíja sa pri prechodných poruchách bunkovej imunity (napríklad počas tehotenstva), u pacientov infikovaných HIV a u jedincov s geneticky obmedzenou špecifickou HPV imunitou.
 2. Subklinická forma papillomatózy je detegovaná u imunokompetentných jedincov.
 3. Skrytá alebo latentná forma, ktorá sa vyskytuje pri úplnej neprítomnosti symptómov, sa pozoruje, keď vírusová DNA vstupuje do bunkového genómu.

Liečba papillomy u dieťaťa

Čo je bradavica?

Bradavica je najcharakteristickejším a častým príznakom papilomavírusovej infekcie. Je to hustá konvexná formácia s zaobleným tvarom s jasne definovanými hranicami, ktorá dosahuje priemer 1 cm. Bradavica sa vyznačuje drsným, nerovným povrchom a jej farba sa môže líšiť od béžovej po čiernu. Najčastejšie sú tieto útvary lokalizované na rukách, prstoch, lakte a kolenách. Treba poznamenať, že sú ľahko zraniteľné.

Čo je papilloma?

Papilómy sú okrúhle mäkké bradavice, ktoré sa môžu objaviť na rôznych miestach kože (na tvári, ústach, na rukách a na nohách, pod pažami, v oblasti dekoltu a na krku, ako aj na genitáliách). Sú to svetlohnedé, perleťové, biele alebo ružové jednoliate okrúhle hľuzovité husté útvary na nohe, dosahujúce výšku 1 cm, sú však schopné rýchlo rásť a zaberať veľkú plochu kože. Papilómy dobre reagujú na liečbu a v priebehu času, v 20% prípadov, sú schopní zmiznúť sami. Súčasne je nízke riziko vzniku malígneho nádoru a nádor, s najväčšou pravdepodobnosťou, zostáva jednoduchým kozmetickým defektom.

Čo je to condyloma?

Condyloma je benígny novotvar na krátkom pedikule, ktorý spôsobuje typy HPV 6 a 11. Podľa mnohých autorov sú to kondylomy, ktoré sú schopné degenerovať na rakovinové nádory. Najčastejšie sa nachádzajú v urogenitálnej oblasti, v blízkosti úst alebo v blízkosti konečníka. V tomto prípade sú papilárne polypy prezentované vo forme vyrážky, ktorá sa skladá z mnohých prvkov a má charakteristickú vlastnosť na zlúčenie. Veľmi často sa na sliznici pohlavných orgánov stáva podobným kohútikom. Pre túto formu patológie vyvolanú HPV je charakteristický rýchly rast. Jedným z jej dôsledkov je vznik Bushke-Levenshteynovho nádoru, ktorý sa vyznačuje svojou obrovskou veľkosťou a je schopný rásť smerom von a dovnútra tkanív.

Farba condylo sa líši od červenej po špinavohnedú, ale zároveň v oblasti genitálií môžu byť tieto formácie ľahšie. Na dotyk sú mäkšie a jemnejšie než papily a navonok pripomínajú množstvo klkov, ktoré sa na základni narastajú.

V klinickej praxi existujú tri typy bradavíc: špicaté, intraepiteliálne (s charakteristickým endofytickým rastom vo vnútri) a ploché. Všetci by podľa odborníkov mali byť okamžite odstránení.

Pri výskyte papilárnych výrastkov sa medzi nimi začína hromadiť exsudát, ich povrch sa zvlhčuje, stáva sa lesklým a bolestivým a môže sa objaviť nepríjemný zápach, macerácia, infiltrácia a opuch. Spravidla sa genitálne bradavice vyskytujú v miestach s najväčším trením a traumatizáciou, ku ktorej dochádza pri sexuálnom kontakte.

U hlbších lézií močovej trubice sa u pacientov vyvinú príznaky uretritídy (pálenie, nepohodlie pri močení, bolesť vo vonkajších pohlavných orgánoch av dolnej časti brucha). V prípade, že sa pacienti javia ako obrovské genitálne bradavice, vedú k úplnému zničeniu tkanív, veľmi často k ulcerácii, čo vedie k rozvoju sekundárnej infekcie.

Plochý condyloma je sotva znateľný rast lokalizovaný na stenách pošvy alebo na krčku maternice. Vzhľadom na ich neviditeľnosť sú ploché bradavice veľmi zle diagnostikované, ale zároveň vyvolávajú vznik mnohých nepríjemných príznakov. To je výskyt hojného výtoku z pošvy, ako aj krvácanie po pohlavnom styku a svrbení v urogenitálnej oblasti.

U mužov sa tieto formácie môžu vyskytnúť na penisu av močovej trubici. Najčastejšie sa nevyskytujú nad povrchom pokožky, a preto sú tiež takmer nepostrehnuteľné, sú však schopné dodať svojmu majiteľovi určité nepohodlie, pálenie a svrbenie.

Ak sa neliečené, ploché bradavice môžu zvrhnúť na zhubné nádory alebo vyvolať rozvoj fimózy.

HPV a tehotenstvo

U tehotných žien infikovaných papilomavírusom môžu vonkajšie bradavice dosahovať len gigantické proporcie av tejto situácii sa percento rôznych klinických prejavov ochorenia stáva oveľa vyššie. Po narodení dieťaťa sa však môže vyskytnúť samoliečba. Táto situácia sa vysvetľuje zmenou hormonálneho pozadia ženy, zvýšenou vaskularizáciou tkanív (tvorba nových krvných ciev), zhoršenou vaginálnou mikrobiocenózou a najpravdepodobnejšie účinkom na funkčnú aktivitu buniek imunitného systému.

Všetky ženy, ktoré plánujú otehotnieť, odborníci odporúčajú komplexné vyšetrenie na zistenie infekcie HPV. Ak je prítomný jeden zo stupňov cervikálnej dysplázie alebo iných klinických foriem ochorenia, tehotnej žene sa predpisuje protizápalová a antivírusová liečba.

Avšak latentná forma infekcie ľudského papilomavírusu sa nepovažuje za kontraindikáciu pre tehotenstvo.

Liečba PVI sa má vykonať v prvom trimestri gravidity. V tom istom období by sa mali odstrániť existujúce exofytické kondylomy, pretože v neskorších obdobiach sa môže vyskytnúť ich rýchly rast, čo vedie k rôznym komplikáciám tehotenstva a pôrodu. Súčasne, v prítomnosti genitálnych bradavíc, dieťa môže byť infikované laryngeálnou papilomatózou, keď prechádza infikovaným pôrodným kanálom.

Diagnostika PVI

V posledných rokoch dosiahol liek významný pokrok v diagnostike PVI. To bolo možné vďaka systematizácii údajov o HPV a chorobách s ňou spojených, štúdiu všetkých existujúcich spôsobov infekcie, mnohých mechanizmoch patogenézy infekčného procesu a stavu imunitného systému, ako aj možných morfologických zmenách.

Existuje niekoľko spôsobov, ako diagnostikovať infekciu ľudským papilomavírusom av tomto prípade odborníci dodržiavajú všeobecne akceptované algoritmy:

 • Sexuálne aktívne ženy a muži podliehajú povinnému skríningu na HPV.
 • Pacienti infikovaní HIV a ľudia so symptómami pohlavne prenosných chorôb by sa mali tiež preskúmať.
 • Ľudia, ktorí preukázali rizikové faktory pre PVI.
 • Pacienti s genitálnymi papilomavírusmi v ústnej dutine a v anogenitálnej oblasti.
 • Pacienti trpiaci rôznymi patológiami krčka maternice.
 • Páry plánujú tehotenstvo.

Hlavné diagnostické metódy PVI

 1. Vizuálna kontrola lézií.
 2. Použite lupu a kolposkop.
 3. Cytologické metódy výskumu.
 4. Molekulárne biologické techniky.
 5. Histologická (patologická) štúdia.

Všetci pacienti, ktorí sú vyšetrení na prítomnosť PVI, sú súčasne vyšetrení na syfilis , hepatitídu a HIV, na bakterioskopické vyšetrenie výboja močovej trubice, pošvy a krčka maternice sa odoberajú šmouhy a indikujú sa PCR a bakteriologické testy na urogenitálne infekcie.

Detekcia papilomavírusu spravidla nespôsobuje ťažkosti: infekcia sa zistí počas štandardných vyšetrení gynekológom alebo dermatológom. Pri vhodných symptómoch sa vykoná biopsia. V prípade, že pacient má ploché kondylomy lokalizované v anogenitálnej oblasti, aby sa zabránilo rozvoju malígnych ochorení, testujú sa sérotypy ľudského papilomavírusu s onkogénnym markerom.

Liečba HPV

Необходимо подчеркнуть, что удаление папиллом не следует считать полным излечением от папилломавирусной инфекции, так как в данном случае человек не перестает быть вирусоносителем, то есть, в течение нескольких лет сосочковые полипы могут появиться снова. Именно поэтому в целях профилактики медики рекомендуют проводить оздоровление всего организма в целом.

В том случае, когда у человека обнаруживается папилломавирус, лечение назначается не всегда, а только при необходимости, то есть, при наличии характерной симптоматики. Успех в лечении ВПЧ достигается только тогда, когда пациенту будет назначена адекватная противовирусная и иммуномодулирующая терапия. В клинической практике применяется несколько методов удаления папиллом и кондилом:

1. Криодеструкция, или удаление новообразований жидким азотом.

Liečba papillomy u dieťaťa

2. Лазерное лечение.

3. Радиоволновой метод.

Сегодня большинство специалистов рекомендуют своим пациентам удалять сосочковые полипы при помощи лазера или радиоволнового ножа. Данные методики обеспечивают полную стерильность выполняемой процедуры, а также позволяют добиться максимального эстетического результата, то есть, после их применения на теле пациентов не остаются рубцов и шрамов.

Что касается процедуры лазерного удаления формирований, то помимо непревзойденной точности, лазерный луч прекрасно дезинфицирует рану, а также оказывает регенерирующее действие на кожу, то есть, стимулирует процессы заживления. Это идеальная методика, прекрасно себя зарекомендовавшая в гинекологии при лечении папилломатоза наружных половых органов, а также с её помощью удаляются кожные и слизистые новообразования, спровоцированные ВПЧ у мужчин.

Чаще всего после удаления сосочкового полипа иссеченный материал направляется в гистологическую лабораторию для проведения диагностического исследования.

4. Всем пациентам, подвергнутым ликвидации папиллом, показана иммуномоделирующая терапия, позволяющая закрепить полученный результат. С её помощью снижается активность вируса, а также осуществляется профилактика возникновения новых проявлений ВПЧ.

5. Очень часто при лечении палломавирусной инфекции назначаются препараты интерферона (средства белковой природы, усиливающего иммунную защиту организма от вирусных инфекций).

6. Неплохо себя зарекомендовала озонотерапия. Это инновационная методика, предусматривающая постановку озоновых капельниц, укрепляющих иммунитет и затормаживающих вирусную активность. При этом используется насыщенный газом обычный физиологический раствор, сохраняющий свои свойства в течение 20 минут после насыщения. Озоновые капельницы, обладающие противовирусным эффектом, насыщают ткани и органы кислородом, восстанавливают клеточный состав пораженных тканей, удаляют токсины и улучшают общее самочувствие пациента. После такого лечения все проявления ПВИ исчезают на 5, а то и на 10 лет.

В том случае, когда проводится лечение ВПЧ высокого онкогенного риска, пациент в обязательном порядке должен проконсультироваться у онколога и пройти цитологическое обследование.

7. Всем больным после лечения назначаются препараты, ускоряющие заживление кожных покровов.

Примечание: только после ровного заживления кожи проведенная терапия считается успешной.

Лечение ПВИ аногенитальной зоны

Ak sa v anogenitálnej zóne nachádzajú ploché kondylomy, počas liečby sa vykonajú nasledujúce opatrenia:

Deštrukčný zásah zameraný na zničenie papilárnych polypov a odstránenie zmenenej oblasti epitelu;

Imunomodulačná a imunostimulačná terapia;

Vymenovanie antivírusových liekov, ktoré ovplyvňujú replikáciu, transkripciu a transformáciu vírusovej DNA;

Predpisovanie cytotoxických liekov, ktoré poškodzujú alebo ničia proliferujúce vírusom infikované bunky;

Symptomatická liečba a liečba súvisiacich patológií.

Poznámka: v súčasnosti niektorí odborníci vykonávajú fotodynamickú terapiu zahŕňajúcu použitie fotosenzibilizátorov (fotosenzitívnych látok). Takáto liečba však v širokej praxi ešte nenašla svoje uplatnenie. Existuje aj iná technika, ktorá je vo fáze klinických skúšok. Nazýva sa profylaktické a terapeutické očkovanie.

Keď sa zistia exofytické bradavice av prítomnosti typického klinického obrazu papilomavózy, pacientom sa predpisuje kombinovaná liečba s následným odstránením neoplaziem. Niekoľko dní pred operáciou sa uskutočňuje liečba imunomodulátormi, interferónmi a protinádorovými látkami. Je však potrebné poznamenať, že táto metóda, podľa väčšiny odborníkov, nedáva výrazný terapeutický účinok.

Niektorí pacienti sa však snažia zbaviť papilárnych polypov chemikáliami. Chcel by som zdôrazniť, že táto technika je neúčinná a vyžaduje opakovanú expozíciu a tiež vedie k tvorbe jazvového tkaniva.

Subklinické, to znamená, že prejavy PVI, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, sa liečia rovnakým spôsobom ako exofytické formy, ale lekár musí mať úplné pochopenie objemu tkanív postihnutých vírusom. Inak by bolo múdrejší vykonávať dynamické monitorovanie a používanie lokálnej imunoterapie.

V latentnej forme infekcie ľudským papilomavírusom sa liečba zvyčajne nevykonáva, pretože v tomto prípade je nákladná liečba liekmi neúčinná a tiež veľmi často v priebehu 1-2 rokov dochádza k samovoľnému hojeniu u nosičov vírusov (častejšie u mladých žien a mužov).

Niekedy sa však latentná forma PVI (10–10% prípadov) stáva subklinickou. Spravidla k tomu prispievajú niektoré nepriaznivé faktory, ako aj infekčné zápalové procesy, ktoré sa vyvíjajú v anogénnej oblasti alebo v inej postihnutej oblasti. S oslabením imunitných síl tela a rozvojom chronických endokrinných ochorení PVI sa môže premeniť na zjavnú formu.

Najčastejšie je prognóza tohto ochorenia pozitívna, avšak v niektorých prípadoch sa po odstránení papilárnych polypov môžu vyskytnúť relapsy, ako aj relapsy, ktoré sa menia na malígne formy. Preto boli všetkým imunosupresívnym jedincom počas dvoch rokov odporúčané dynamické pozorovanie, kontrola imunitného stavu, ako aj pravidelná kolposkopia s následnými cytologickými štúdiami. V každom prípade je liečba PVI predpísaná individuálne, pričom sa berie do úvahy vek pacienta, jeho imunitný stav, lokalizácia patologického procesu, povaha zmien v oblasti krčka maternice, ako aj sprievodné urogenitálne infekcie a somatické chronické patológie.

Prevencia PVI

Podľa odborníkov len prevencia HPV môže znížiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice a rakoviny penisu. V súčasnosti sa používajú tieto preventívne metódy:

 1. Primárna prevencia infekcie ľudským papilomavírusom. Zabezpečuje včasnú identifikáciu rizikových faktorov a prevenciu šírenia infekcie a zahŕňa aj vývoj preventívnych vakcín a iných metód na prevenciu vzniku papilomavózy.
 2. Sekcia sekundárnej prevencie je skríningová diagnóza, tj komplexné lekárske vyšetrenie ľudského tela, ktoré umožňuje odhaliť ochorenie v najskorších termínoch jeho vývoja.
 3. Terciárna prevencia PVI umožňuje zníženie frekvencie recidívy ochorenia u predtým infikovaných jedincov.

Dôležitým preventívnym aspektom je zároveň sanácia práce s vysvetlením aspektov ochorenia medzi obyvateľstvom, najmä u adolescentov, ktorí práve začínajú mať sex.

Veľmi jednoduchým, ale zároveň účinným spôsobom prevencie infekcie HPV je použitie bariérových metód antikoncepcie a predbežný prieskum párov, ktoré plánujú mať sex.

Podľa mnohých odborníkov je profylaktické očkovanie proti ľudskému papilomavírusu tiež účinnou metódou primárnej prevencie (najmä ak sa vakcína podáva pred začiatkom sexuálnej aktivity).

Leave a Reply