Genitální bradavice: príznaky, diagnostika a liečba

Genitálne bradavice (GB) sú benígne anogenitálne bradavice spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV). HPV je najbežnejšia sexuálne prenosná infekcia. Dnes nakazili asi 12% svetovej populácie.

Ako liečiť genitálne bradavice?

Genitálne bradavice sa objaví na miestach zranených sexuálnym kontaktom. Genitálne bradavice ostávajú častejšie asymptomatické a pri gynekologickom vyšetrení sa stávajú náhodným nálezom. U žien sa formácie vyskytujú na perineu, labia minora, labia minora, vestibule, hymeni, klitorisu, otvorení močovej trubice, vagíne a krčku maternice, v análnej oblasti.

Príznaky genitálnej kandidózy

Sú to jednoduché alebo viacnásobné útvary s priemerom 1 až 10 mm od ružovej po tmavohnedú. Najčastejšie komplikácie sú zápal, praskliny, svrbenie, krvácanie a bolesť pri pohlavnom styku.

Diagnóza genitálnych bradavíc

Zvyčajne sa diagnostikuje gynekologické vyšetrenie.

Genitálne bradavice (GB), neviditeľné pre oko, sa vizualizujú pomocou kolpo / vulvoskopie – vyšetrenie pri viacnásobnom zväčšení. Niekedy robíme test s kyselinou octovou, pod vplyvom ktorej genitální bradavice získame charakteristickú belosť.

Vo viac ako 90% prípadov sa genitální bradavice vyskytujú na pozadí HPV typov 6 a 11.

V našom oddelení používame jedinečnú inovatívnu metódu na diagnostiku genitální bradavice pomocou vysokofrekvenčného ultrazvuku, ktorý je bezpečný a schopný získať okamžité výsledky.

Liečba genitálnych bradavíc

Oddelenie ponúka všetky možné metódy liečby pre genitální bradavice:

1. odparenie CO2 lasera,
2. chirurgická excízia,
3. vysokofrekvenčné žiarenie,
4. ošetrenie roztokmi kyseliny trichlóroctovej,
5. ošetrenie liekom Aldara,
6. použitie gélu „Papillor“.

Leave a Reply