Genitálne perianálne kondylómy: liečba a príčiny

Análny condylomas (tiež nazývaný genitálne bradavice) môže ovplyvniť oblasť okolo a vnútri konečníka (konečník), ako aj kožu v oblasti genitálu. Spočiatku sa objavujú malé škvrny alebo výrastky veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktorá sa môže zväčšiť na veľkosť hrachu alebo viac.

Spravidla nespôsobujú bolesť alebo nepohodlie. Preto pacienti nemusia ani vedieť, že majú perianálne condylomy. Niektorí pacienti môžu mať príznaky, ako je svrbenie, krvácanie, hlien, pocit cudzieho telesa v análnom kanáliku.

Predpokladá sa, že výskyt genitálnych bradavíc je spojený s ľudským papilomavírusom. Tieto útvary sa vyznačujú rýchlym rastom a ak nie sú odstránené, môžu rásť do veľkých rozmerov a zaberať veľkú plochu.

Ako liečiť análne bradavice?

Predpokladá sa, že príčinou genitálnych bradavíc je ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa môže prenášať z človeka na človeka priamym kontaktom vrátane sexuálneho kontaktu. Genitálne bradavice sa môžu vyskytnúť u ľudí, ktorí nikdy nemali análny pohlavný styk.

Je vždy potrebné tieto formácie odstrániť?

Áno. Ak sa neodstránia, ich počet a veľkosť sa môžu výrazne zvýšiť. Ak sa nelieči análny kondylom, pravdepodobnosť vzniku rakoviny v postihnutej oblasti sa môže tiež zvýšiť.

Aké sú spôsoby liečby genitálnych bradavíc?

Ak sú papilómy veľmi malé a nachádzajú sa iba na koži okolo konečníka, môžu sa liečiť lokálnou expozíciou. Genitálne bradavice sa dajú odstrániť chirurgicky, ako aj zmrazením tekutým dusíkom. Chirurgický zákrok na odstránenie perianálnych condylom je uskutočňovaný buď lokálnymi anestetikami, ako je novokain, alebo v celkovej alebo spinálnej anestézii, v závislosti od počtu a umiestnenia týchto útvarov. Papilómy lokalizované v análnom kanáliku obvykle vyžadujú chirurgické ošetrenie.

Ako dlho po operácii nemôžem pracovať?

Väčšina ľudí hlási mierny diskomfort v priebehu niekoľkých dní po liečbe, ale užívanie liekov proti bolesti im pomôže vyrovnať sa. Niektorí ľudia sa vracajú do práce nasledujúci deň, zatiaľ čo iní musia zostať na pracovnej neschopnosti niekoľko dní po operácii. Závisí to od stupňa rozšírenia genitálnych bradavíc a individuálnej citlivosti pacienta na bolesť.

Stačí jedna operácia na úplné vyliečenie?

Vírus, ktorý spôsobuje kondylomy, môže existovať v tkanivách, ktoré vyzerajú normálne a nevykazujú sa dlho, dokonca aj niekoľko mesiacov. A potom spôsobí relapsu genitálnych bradavíc (opakovanie choroby). Pravdepodobnosť opätovného výskytu genitálnych bradavíc je pomerne vysoká. Keď sa objavia nové formácie, musí s nimi zaobchádzať coloproctológ. Niekedy sa môžu nové papilómy vyvinúť tak rýchlo, že už pri druhej alebo tretej návšteve po prvej operácii sa môže odporučiť druhá chirurgická liečba.

Ako dlho trvá liečba zvyčajne?

Po odstránení posledného condylomu je potrebné pravidelne navštevovať coloproctológa, približne raz za niekoľko mesiacov, aby sa zabezpečilo, že sa neobjavia nové formácie.

Čo možno urobiť, aby sa zabránilo objaveniu nových genitálnych bradavíc?

V niektorých prípadoch sa papilómy môžu znova objaviť niekoľkokrát po ich úplnom odstránení, pretože vírus, ktorý ich spôsobuje, môže zostať v normálnych telesných tkanivách dlhý čas. Je potrebné prediskutovať s lekárom, aké preventívne vyšetrenia by sa mali robiť. Človek by tiež nemal mať sexuálne kontakty s ľuďmi, ktorí majú análny alebo genitálny papilomavírus. Vzhľadom na to, že mnohí ľudia nemusia vedieť, že trpia touto chorobou, sexuálna abstinencia, používanie kondómov a obmedzenie sexuálnych partnerov na jednu osobu pomôže znížiť potenciálne riziko infekcie ľudským papilomavírusom. Aj keď nemáte žiadne príznaky tohto ochorenia, iba špeciálne vyšetrenie vám pomôže zistiť toto presne.

Genitálne bradavice – vírusové ochorenie kože a slizníc, ktoré najčastejšie postihuje pohlavné orgány, genitourinárny trakt, perineum a konečník, ale niekedy sa vyskytujú v ústach a prejavujú sa vo forme jediného alebo viacnásobného, ​​často zlúčeného rastu, ako je „karfiol“. “, Ktorých počet môže dosiahnuť niekoľko stoviek.

Genitálne bradavice spôsobujú ľudský papilomavírus. K dnešnému dňu bolo zavedených asi 100 sérologických typov ľudského papilomavírusu a rôzne druhy ľudského papilomavírusu spôsobujú rôzne, ale zároveň špecifické choroby tohto typu vírusu – móly, bradavice, papilomavoly, oblasti so zvýšenou keratinizáciou (hyperkeratóza), malé sliznicové vredy. (erózia). Genitálne bradavice sú spôsobené iba sérotypmi vírusu ľudskej papillomy 6 a 11, toto ochorenie nespôsobuje iné choroby.

Ľudský papilomavírus, ktorý spôsobuje genitálne bradavice, sa týka vírusov s nízkou onkogenitou, to znamená, že nie je prakticky zhubný. Riziko vzniku rakoviny však stále nie je vylúčené: s tzv. Genitálnymi bradavicami Bushke-Levenshtein – obrovské kondylomatické výrastky, ktoré existujú už viac ako niekoľko rokov.

Infekcia sa vyskytuje hlavne prostredníctvom sexuálneho kontaktu, prenos kontaktov z domácnosti nie je vylúčený – prostredníctvom osobných hygienických potrieb. Kontakt s pacientom s genitálnymi bradavicami však nie vždy vedie k infekcii – infekcia sa vyskytuje približne v 30 – 70% prípadov. So zvyšujúcou sa kontaktnou dobou sa zvyšuje riziko infekcie. Predispozičné okamihy infekcie, „vstupná brána“ vírusu do tela, sú mikrotraumy kože a slizníc v mieste kontaktu, na pozadí zníženej imunity. Ľudský papilomavírus nevedie k vzniku pretrvávajúcej imunity, to znamená, že riziko opakovanej infekcie vždy zostáva. Vírus sa nenachádza iba na koži a slizniciach, ale nachádza sa aj v sperme, moči a slinách.

Riziková skupina pri získavaní genitálnych bradavíc sa neobmedzuje iba na ľudí, ktorí majú „zvláštny“ spôsob sexu, ale možno ich pripísať takmer všetkým ľuďom, ktorí majú sex. Použitie kondómu na prevenciu infekcie nezáleží – póry v latexe sú oveľa väčšie ako veľkosť vírusu. Vzhľad genitálnych bradavíc v konečníku nie je vždy spájaný s análnym sexom – ľudský papilomavírus, množiaci sa v koži, môže zachytiť ďalšie oblasti – perineum, slabiny, vrátane kože okolo konečníka.

Prejav vírusu úzko súvisí so stavom imunity. V tele je vírus lokalizovaný v hlbokých vrstvách kožných buniek, kde sa môže pod kontrolou imunitného systému nachádzať v „spiacom“ období dlhú dobu a zatiaľ sa neprejavuje. Toto je vlastnosť tejto infekcie – takzvaná inkubačná doba môže trvať od niekoľkých týždňov do niekoľkých rokov. Po infekcii vírus zostáva v koži a slizniciach, nevstúpi do iných orgánov a krvi. Po oslabení imunitného systému sa bunky a sliznice v nich začínajú množiť, keď bunky dozrievajú, postupne sa pohybujú na povrchu, kde sa začínajú tvoriť kožné útvary charakteristické pre vírusovú léziu. Od tohto okamihu – od okamihu prejavov kože môže vírus vstúpiť do životného prostredia a pacient sa stane nákazlivým voči okolitým „kontaktným osobám“.

Priebeh choroby závisí od „vzťahu“ vírusu a imunitného systému. Ak sa condylomas nelieči, potom sa postupom času zvyšuje iba počet a plocha vyrážok, existuje riziko infekcie sexuálneho partnera. V pokročilých prípadoch môžu condylomy zaberať celý análny región a ísť dokonca do susedných. V zriedkavých prípadoch kondylomy spontánne vymiznú, čo však nie vždy znamená úplné vymiznutie vírusu z tela. Oslabenie imunitného systému z rôznych dôvodov môže spôsobiť druhé prepuknutie latentnej papilomavírusovej infekcie a relaps genitálnych bradavíc.

Skutočnosť, že sa objavia bradavice genitálu, si pacient často nevšimne, mnohí prichádzajú s takmer pripravenou diagnózou – kondylomy začínajú:
cit pre;
prekážať análnej hygiene;
viesť k análnemu svrbeniu;
poraniť sa, vredovať a krvácať;
spôsobiť akékoľvek iné (psychologické, kozmetické, sexuálne) nepohodlie.
Na diagnostiku genitálnych bradavíc postačuje jednoduché vyšetrenie análneho otvoru špecialistom. Na objasnenie lekár môže predpísať sigmoidoskopické a laboratórne testy. Odporúča sa vyšetriť aj sexuálnymi partnermi, pretože existuje pravdepodobnosť ich infekcie. Súčasne môžu byť genitálne bradavice simulované inými kožnými chorobami konečníka, od upchatých mazových žliaz (aterómy) perianálnej oblasti po spinocelulárny karcinóm análneho kanála.

Liečba genitálnych bradavíc zahŕňa tri povinné zložky:
odstránenie viditeľných prejavov vírusovej aktivity (genitálne bradavice) s vírusom lokalizovaným v nich, v okolitých a podkladových oblastiach kože:
– fyzikálne (skalpelom, kryodestrukciou tekutým dusíkom, laserom, elektrokoaguláciou, operáciou rádiovými vlnami atď.),
– chemická látka (Solcoderm, Solkovagin, Podophyllin, Podofhyllotoxin, Condilin, kyselina trichloroctová, kyselina bichlóroctová a iné),
– imunologické (injekcia interferónu);
imunoterapia (Poludan, Amiksin, Immunal, Cycloferon, Immunomax, Polyoxidonium, adaptogény, vitamíny B a ďalšie);
antivírusová liečba.
Bohužiaľ v súčasnosti neexistuje zaručená metóda celoživotného liečenia genitálnych bradavíc. V našej práci používame iba najspoľahlivejšie, overené a najúčinnejšie metódy liečby genitálnych bradavíc, ktoré umožňujú dosiahnuť najlepšie výsledky liečby tohto ochorenia s minimálnym diskomfortom:
Vyrezanie genitálnych bradavíc sa dnes vykonáva najúčinnejšími metódami:
– chirurgický prístroj na rádiochemické vĺn Surgitron,
– infračervený fotokoagulačný prístroj Lumatek,
– najnovšiu elektrochirurgickú jednotku MAXIUM,
ktoré vám umožňujú rýchlo, bez krvi a kozmetiky bez vytvárania hrubých jaziev, odstraňovať samotné útvary (condylomas) a odparovať vírus v hlbokých vrstvách pokožky, čo zvyšuje spoľahlivosť liečby.
v prípade lokálnej anestézie sa používa najnovšie, najúčinnejšie anestetikum s dlhodobým účinkom Ultracaine, ktoré sa aktívne používa v zubnom lekárstve;
odstránenie genitálnych bradavíc sa vykonáva ambulantne – pacient po dokončení pokojne opustí kliniku;
Moderné antivírusové a imunomodulačné liečebné režimy, ktoré sme vyvinuli a používali po chirurgickom zákroku, nám umožňujú čo najúplnejšie odstrániť vírus z tela.

Leave a Reply