Domáca liečba papilloma

Domáca liečba papilloma

Papilómy na tvári: funkcie liečby a fotografie

Papilómy na tvári sú také výrastky, pripomínajúce vonkajšie krtky alebo ploché bradavice. V skutočnosti neprinášajú žiadne nepríjemné pocity, ale ich vzhľad môže priniesť veľa psychologických problémov ženám, ktoré sú zvyknutí na to, aby sa vždy pozerali.

Dnes budeme hovoriť o papilómoch na tvári ao spôsoboch liečenia. Tiež uvidíte, ako tieto rastliny vyzerajú na fotografii.

Čo sú papilómy

Papilómy sú benígnych nádorov, podlieha ošetreniu. Vyskytujú sa v dôsledku ľudského papilomavírusu, ktorého kmene sú viac ako 600 druhov, vrátane bradavíc a iných kožných prejavov. Nositelia papilomavírusu predstavujú viac ako 80 percent svetovej populácie, ale prejavy nie sú všetky. U zdravého človeka môže imunita zastaviť šírenie vírusu, avšak s ťažkým stresom sa na tvári a ďalších oblastiach pokožky môžu objaviť papilómy.

Rozširovanie papilómov na tele môže byť tiež dôsledkom dlhodobej liečby pomocou určitých prípravkov. Preto pred určením špecifickej liečby majú lekári zvážiť pravdepodobnosť nežiaducich vyrážok na tvári a iných častiach tela.

Všetci sú náchylní na papilómy, pretože oni sú ľahko prenášané takýmito spôsobmi:

 • cez položky pre domácnosť;
 • prostredníctvom fyzického kontaktu, najmä ruky alebo náhodného dotyku v doprave;
 • cez nechránený sex;
 • po návšteve bazénu;
 • dotýkajú sa zábradlí;
 • od matky po novorodenca.

Takže chorí sú vystavení dojčatám v prvých dňoch života od matky, ktorá ani nemusí vedieť o prítomnosti tohto vírusu.

Aby ste predišli výskytu papilómov v tvári a iných častiach tela, rovnako ako aj jeho deti, potrebujete monitorovať osobnú hygienu, najmä hygienu rúk a učiť deti, aby ich aj sledovali. Ak sa objavili papilómy u jedného člena rodiny, je veľmi žiaduce, aby sa zvyšok podrobil laboratórnemu testovaniu.

Papilómy na tvári: foto

Na fotografii môžete vidieť príklady toho, ako vyzerajú postihnuté oblasti tváre. S jediným vzhľadom alebo skupinovým papilómom na tvári najčastejšie postihnuté oblasti s tenkou vrstvou kože, najmä:

 • pokožka okolo očí;
 • vedľa nosa;
 • okolo úst.

Tiež sa môžu objaviť na brade, lícach alebo na čele, alebo keď rastú u mužov v oblasti holenia, prejavy môžu získať zápalový charakter.

Vonkajšie, tvár papilómu sa môže podobať malým hubám ružového alebo hnedého sfarbenia alebo kvetenstvo karfiolu. Prvýkrát sa objavujú ako malé tuberkulózy, papilómy môžu narásť do strán a rásť až na 3 cm.

Najnebezpečnejšie miesto na tvári, kde sa môže objaviť papilóm, je očné viečko. Odstráňte ju odtiaľ je oveľa ťažšie ako u iných častí tváre. Navyše rast v niektorých prípadoch bráni reflexnému blikaniu a to môže negatívne ovplyvniť víziu. Okrem toho je očné viečko najviac náchylné na infekciu. Neotrite si oči, ak máte špinavé ruky, inak len zhoršíte situáciu.

Metódy liečby papilómov na tvári

Adolescenti sa môžu obávať nielen kvôli estetickej otázke, ale musia sa odstrániť, ak sa pravdepodobne stanú malígnymi ohniskami. Spôsob liečby vždy odporúča lekár, v niektorých prípadoch môže byť odstránenie papilómov vykonané doma a iné metódy sú možné len na ambulantnej báze.

Najviac bežné metódy odstraňovania bradavíc – je:

 • kauterizácia kvapalným dusíkom;
 • odstránenie laserom.

Najčastejšie používanou liečbou pre výrastky je ich odstránenie vystavením chladnému dusíku, čo spôsobuje zrútenie papilómov. Táto metóda sa môže použiť po testoch, ak je nádor benigny. Takýto postup trvá až 20 minút a je vhodný na odstránenie výrastkov na tvári aj v oblasti očných viečok. Starostlivosť o tvár po ňom je tiež jednoduché:

 • po zamrznutí postihnutej oblasti sa odporúča na týždeň utrieť roztokom bórového alkoholu alebo mangánu;
 • o niekoľko dní neskôr zmizne nárast a na jeho mieste sa objaví aktualizovaná koža.

Je veľmi dôležité, aby bol proces moxibusu vykonávaný správne, so slabým účinkom, stavba nezmizne a ak je silná, môže poškodiť zdravé oblasti pokožky a zanechať jazvu na tvári.

Laserová liečba papilómov

Odstránenie bradavíc laserom je najbezpečnejším spôsobom ako ich zbaviť. Zhromažďovanie sa laserovým lúčom odstráni niekoľko minút, samotný lúč má antiseptický efekt. Po laserovej procedúre sa papillóm na tomto mieste neobjaví. Navyše laserová liečba sa môže použiť vo vzťahu k papilómu na horných a dolných viečkach, bez obáv o skutočnosť, že lúč padá do očí, to negatívne ovplyvní zrak.

Po odstránení vrstvy laserom sa môžu na svojom mieste vytvoriť malé drážky, ktoré nakoniec zmiznú. Avšak počas ich prítomnosti nie je možné postihnúť oblasť liečenia slnečným žiarením, inak sa vyskytnú škvrny.

Ďalšie metódy liečby:

 • elektrokoagulácia – papillóm je ovplyvnený elektrickým prúdom, ktorý jej vypúšťa, potom zmizne. Počas 10 dní je potrebné miesto ošetrenia ošetriť roztokom nechty. Ak je liečba slabá, môžu sa znova objaviť rastliny na tomto mieste. Výhodou metódy je jej ekonomika;
 • chirurgická intervencia – je vykonávaná len vtedy, ak veľkosť zastavanej hrany presahuje centimeter a samotná tvorba je pokrytá rakovinovými bunkami. Samotná operácia trvá asi 20 minút a môže ovplyvniť niektoré zdravé tkanivá. Nevýhodou tejto metódy liečby sú jazvy;
 • chemické ošetrenie papilómov. Spór sa rozpustí s kyselinou na báze organických a anorganických kyselín. Postup je pomerne dlhý: na úplné rozpustenie zastavanej hrany sa musí vykonať za 2-3 dni.

Ako sa papilómy liečia v domácnosti

Aby ste sa zbavili papilómu na tvári a iných častiach tela sami, môžete požiadať lekára, akú metódu môže odporučiť v tomto alebo tom prípade. Riešenie nežiaducich výrastkov pomôže všetkým infúzie, kompresie a domáce masti. Upozorňujeme na recepty niektorých z nich:

 • bylinný čaj pre imunitu v liečbe papilómy – Potom sa lyžicu týchto liečiv, ako praslička, balzam, koreň púpavy, skorocelu a žihľavy, nasekajte a pripojiť. Niekoľko takýchto zmesí lyžice vyplniť litra vriacej vody a varí sa po dobu 10 minút, aby sa teplo. Trváme na tom, vývar po dobu 4 hodín a môžu sa užívať pred jedlom 50 ml trikrát denne po dobu jedného týždňa;
 • cesnak masť odstrániť papilómy – vziať 1 lyžička mletej cesnak a kombinovať s 2 lyžicami ľubovoľného krém, ktorý vyhovuje vašim potrebám pre váš typ pleti. Táto masť aplikovať na bradavicu po dobu niekoľkých hodín, a potom opláchnite teplou vodou;
 • tinktúra založená na púpavách. Táto infúzia pomôže zbaviť sa papilómov na tvári čo najrýchlejšie. Vezmite si pampelih hlavy a pevne ich utiahnite do sklenenej misy a potom ich nalejte do troch kolínskej banky. Zmiešajte zmes asi 20 dní a potom ju namažte postihnutými oblasťami pokožky až 5 krát denne, až kým rast nezmizne;
 • stlačte na základe listov Kalanchoe. Odrežte čerstvé listy a pripevnite ich k papilómu, upevnite ho pomocou pásikovej pomôcky. Držte kompresiu v noci. Takýto nástroj pomôže zbaviť sa rastu za menej ako 2 týždne.

Stojí za zmienku, že domáca liečba má viacero rizík a nevýhod. Papillóm, odstránený nezávisle, Nezmizne rýchlo, Okrem toho neexistuje žiadna záruka, že sa nezobrazí znova.

Pamätajte tiež, že vonkajšie benígne a malígne formácie sa navzájom nelíšia, a preto bez konzultácie s lekárom predpisujúc toto alebo ono ošetrenie je plné nebezpečných následkov.

Upozornenia a rady

V žiadnom prípade nezačnite liečbu bez predbežného vyšetrenia s dermatológiou. Mal by odhaliť príčinu a povahu papilómu na tvári, a potom len odporúča, ako sa s ňou ďalej.

Nepoužívajte benígny nárast, inak sa nakoniec premenia na zhubné a predstavujú vážne ohrozenie vášho zdravia.

Nezabudnite tiež na nasledujúce:

 • keď liečíte papilómy kyselinou salicylovou, nepreháňajte ju v koncentrácii alkoholu, inak môžete osušiť pokožku alebo vypáliť;
 • keď sa na tvári objavia nechcené výrastky, nemôžete superchladnúť;
 • Nedovoľte stresové situácie a nadmerné namáhanie, vrátane intelektuálnych stresov;
 • Ak chcete zabrániť infekcii, nedotýkajte sa tváre so špinavými rukami.
 • ak ste raz odstránili zabudovanú hranu, nie je to záruka, že nová sa už čoskoro nezobrazí na jej mieste. Aby sa zabránilo zápalovému procesu, relapsom a oslabeniu imunity, liečba by mala byť kvalitatívna a komplexná.

Takže po porade s lekárom si môžete vybrať najvhodnejšiu možnosť na odstránenie výrastkov, či už je to klinickej alebo domácej nápravy. V tomto alebo v tomto prípade existujú výhody a nevýhody.

Tvár muža alebo ženy je časťou tela, ktorá je vždy v očiach, a je jednoducho nemožné skryť niektoré jeho chyby. Niektoré z nich sa môžu stať vážnou prekážkou na ceste k budovaniu kariéry alebo osobného šťastia. Preto je odstránenie nechcených ramien na tvári veľmi dôležitým postupom. Navyše, vďaka liečbe papilómov sa chráníte pred vznikom nádoru na tvári.

Papilloma liečbu doma

Tieto porasty sú umiestnené v podpazuší, na krku, prsiach, očných viečok, v intímnych miestach. V druhom prípade, kedy robiť pohlavný akt, partneri môžu vyskytnúť bolesť môže tiež objaviť neobvyklý výtok z rodidiel.

Kožné prívesky sa líšia v farbe – od bielej až po tmavo hnedú.

Môžu byť vrodená, objaviť potom, čo utrpel chronických zápalových ochorení. Ale častejšie sú vírusového pôvodu.

Treba mať na pamäti, že vírus papilloma môžu byť prenášané pohlavným stykom. Z tohto dôvodu je nutné dodržiavať osobnú hygienu, byť vyberavý s sexuálnych partnerov, používanie antikoncepcie.

Nebojte sa, ak máte papilómy, ošetrenie doma je to možné. To vám pomôže recepty ľudových opravné prostriedky:

* Vynikajúca ľudový liek dávať efektívnu domácu liečbu infekcií papilomavírusmi je zelená orech. Zbierať orechy na začiatku zrenia. Mince je vyplniť viac než pollitrových plechoviek. Potom sa pridajú do “ramienko na šaty” bánk čistý petrolej. Zavrite veko a nechajte po dobu troch týždňov.

Potom sa prefiltruje infúzie cez tri vrstvy tenká a potom vytlačiť do rovnakej matice. Grease build-up dvakrát denne, dva – tri mesiace. Zachovať tento nástroj v chladnom mieste.

* Ak je nezhubný nádor len od toho, aby to rastie, rozbiť čerstvé vajcia, nalejeme do šálky. Namazať zostávajúce na vnútorných stenách plášťa postihnutú oblasť proteínu. To pomôže odstrániť ju od začiatku.

* Snažte sa liečiť bradavice doma lastovičník. Tear stonky lastovičník, drviť to, stlačiť trochu šťavy. Naneste šťavu na rúne na nahromadenie, ktorým omietky. O dva dni neskôr, odstránení náplasti. V prípade, že build-up i naďalej, vykonajte znovu postup. Zvyčajne dvakrát výrastky zmizne.

* Pripravte infúzie liečivých bylín. K tomu, zmiešajte žihľavy, skorocel, prasličky, medovky a nakrájané korene púpavy. Lyžica tráva vyplniť pohár vody, a potom variť na miernom ohni po dobu 10 minút.

Zabaliť počas 3 hodín. Vypiť štvrť pohár za 30 minút pred jedlom. Priebeh liečby – týždeň.

* Je tiež možné pripraviť masti pre liečenie papilómu. K tomu, rozdrviť čajovú lyžičku čerstvého cesnaku a potom premiešame s lyžičkou vazelína alebo detský olej. Namazať výslednej masť poškodenú oblasť a strážené opravu.

* Mix rovnaké množstvo nasekané bylinky lastovičník, nástupníctva a drevo húb huby. Lyžicu zmesi naliať pol šálky vriacej vody, nechajte 3:00.
Potom zmraziť infúzie do formy na ľad a aplikovať ľadovými hrotmi na koži trikrát denne, zakaždým po dobu niekoľkých minút.

* Možno, že domáca liečba ľudského papilomavírusu čerstvej šťavy zemiakov. Zachádza veľa infekcií bráni ich rozvoju. Napríklad sa používa v rôznych nádoroch, žalúdka a iných chorôb.

Dôkladne opláchnite niektoré čerstvé hľuzy (najlepšie červená), rošt a vytlačte šťavu cez marlechku. Vypiť pol pohára na lačný žalúdok ráno a pred spaním po dobu dvoch mesiacov.

* V prípade, že výhonky sa objavili na žaludi, ktoré sa často stane, skúste mazať svoje lekárni čpavok. Cez liečbu papillom na intímnych miestach v dome, dávajte pozor, aby mazať len nahromadenie, nedotýkajte tenkú kožu.

Je vhodné použiť vatový tampón navlhčite špičku vo čpavku.

Po nahromadenie príde dole, namažte miesto ricínový olej, aby sa zabránilo vzniku nových útvarov.

Uvedomte si, že odstránením papilóm z kože, nemusíte sa zbaviť vírusu. Preto akonáhle je príhodný čas pre neho nahromadeniu môžu znovu objaviť. Vírus nemôže byť vyliečený, je v súčasnej dobe “spiace” v tele, čakal na tú pravú príležitosť.

Z tohto dôvodu sa uistite, že zvýšenie imunitný systém, brať vitamíny “Immunal”, “Complivit” jesť správne a snaží sa viesť zdravý životný štýl, a nie dávať ho “dostať von” vonku.

Buďte trpezliví, pretože liečba človek papillomavírus nákazu doma je časovo náročné a vyžaduje striktné dodržiavanie receptúr. Ale tradičné metódy sú bezpečné a majú vynikajúci liečivý účinok.

Čo je papilóm a ako ho liečiť? (Foto)

Papilóm medzi všetkými benígnymi formáciami človeka sa vyskytuje najčastejšie. Len málo ľudí nevie, čo je papilóm. Napriek tomu, že ide o benígny proces, môže priniesť veľa problémov svojim vzhľadom. A s neustálou traumou takéhoto vzdelania na koži sa zvyšuje riziko jeho degenerácie do malígneho nádoru.

Čo spôsobuje patológiu?

Čo je papilóm a ako to vyzerá? Papilómy sú malé patologické neoplasmy na koži človeka. Môžu sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela. Majú formu jednorazových alebo viacnásobných novotvarov alebo kondylómov rôznych farieb – od svetlohnedých po šedé. V prípade týchto nádorov sú modifikované časti epidermis, ktoré sú náchylné na proliferáciu.

Vzhľad novotvarov na koži je najčastejšie spôsobený ľudským papilomavírusom (HPV). Tento vírus má až stovky rôznych kmeňov a v závislosti od toho, ktorý kmeň spôsobil chorobu, majú ľudské papilómy rôzne tvary a vzhľad.

Najčastejšie sa infekcia HPV vyskytuje počas sexuálneho kontaktu, je tiež možné infikovať domácimi prostriedkami, za prítomnosti mikrotrhlín na koži. Liečte papilomavírus nemožné, ale môžete ho dlho potláčať.

S touto chorobou sa papilómy môžu objaviť nie okamžite, ale po dlhšej dobe, keď imunitný systém zlyhá. Po infekcii vírusom môže inkubačná doba trvať až niekoľko rokov a nevykazovať žiadne príznaky.

Ak máte podobnú formáciu na koži, nezanedbajte ich, len kontaktujte lekára. Neoplukóza sa najlepšie odstráni, ak je na nepríjemnom mieste a je zranená, pretože v tomto prípade je možný malignitný proces. Lekár určí, ktoré novotvary by sa mali okamžite zlikvidovať a ktoré nemusia byť odstránené.

Typy papilómov

Domáca liečba papilloma

Pri pohľade na to, čo vyzerá ľudský papilóm, môžete určiť, aké formácie sa vzťahuje. A je ich veľa, viac ako sto. Je to štruktúra papilómu, ktorá umožňuje pripisovať tomuto alebo druhom. V závislosti od toho, ktorý kmeň HPV je spôsobený chorobou, papilómy sú vulgárne, plantárne, vláknité, dlaždicové, bazálne.

Vulgar – vzdelanie, ktoré má šiškovú formu, hustú na dotyk. V priebehu času stmavujú a stávajú sa drsnými. Veľkosť takýchto útvarov sa pohybuje v rozmedzí od 0,1 cm do 1 cm. Najčastejšie sa nachádzajú na rukách alebo kolenách.

Vulgárne papilómy na rukách

Ďalší druh papilómov je plantárny. Takéto formácie sú často zamieňané s mozoly, ale majú rozlišovacie znaky. Na plantárnych papilónoch nie je žiadny kožný vzor, ​​ale na mäsiaroch sa zachováva. Vzdelanie má všetky vonkajšie príznaky vulgárneho papilómu, keď nosia pevné topánky sú bolestivé pocity.

Veľmi časté závitové papilómy, rastú na tenkej stonke a majú pretiahnutý tvar. Takéto formácie sa objavujú u ľudí po 40 rokoch, miesta ich lokalizácie – očné viečka, krk, inguinálna oblasť.

Vzhľad papilómu, nazývaný skvamózny, sa vyskytuje v dôsledku rastu plochého epitelu kože. Táto tvorba na tenkej stonke alebo nádore, ktorá má širokú základňu, môže dosiahnuť veľkosť 2 cm v priemere. Pri pravidelnej traume sa môže zapáliť, bunky sa mutujú do rakovinových buniek. V tomto prípade sa rozvíja rakovinový typ rakoviny.

Tento druh vzdelávania, podobne ako jeden papilóm, sa zvyčajne vyskytuje bez povšimnutia a nezvyšuje pacientovu úzkosť. Ale časté zranenia môžu rásť až do veľkých rozmerov.

U starších pacientov sa najčastejšie vyskytuje bazálny bunkový papilóm. Je to plochá formácia, ktorá nakoniec mení farbu na hnedú. Jeho rozmery sa môžu meniť v priemere od 0,1 do 4 cm.

Liečba papilómami

Ľudia, ktorí čelia vzhľadu formácií na koži, sa obávajú otázky, čo je papilóm a ako sa s ním zaobchádzať. Existuje veľa možností liečby, lekár si môže po diagnostikovaní vybrať najlepšiu metódu pre pacienta.

Ak pacient potvrdí prítomnosť HPV, potom na prevenciu môže byť predpísaná cytostatická liečba. Jeho cieľom je potlačiť rozdelenie buniek malígnych nádorov a formácií, inhibíciu vývoja vírusu HPV. V prípade, že osoba má papilomavírus, ale na koži nie sú žiadne formácie, táto terapia umožňuje oddialiť ich vzhľad po celé desaťročia.

Ľudia, ktorí sú nosičmi HPV, je potrebné podstúpiť pravidelné vyšetrenia s cieľom vybrať si správnu liečbu a nezabudnúť na patologické zmeny v tele.

Drog cytostatický účinok najčastejšie používa lieky ako podophyllin, methisoprinolu, bleomycín, fluorouracil, obľúbeného outdoorového vybavenia – Epigenes, Betadine. Stratégia, ako zaobchádzať s HPV, a lieky, ktoré sú používané, vybrať lekára, v závislosti od typu HPV, veku pacienta a ďalších faktoroch. Okrem cytotoxických liekov na liečbu HPV odporúčal použitie interferónov – liekov, ktoré zvyšujú imunitnú obranyschopnosť organizmu.

Nejúčinnejší spôsob boja s papilómami, ktorý im umožňuje zbaviť sa, je odstránenie.

Odstránenie útvarov na koži

V závislosti od veľkosti a typu nádoru môže lekár vybrať jednu z existujúcich metód odstránenia papilómov. Najobľúbenejšie z nich je odstránenie kvapalného dusíka, laseru, rádiových vĺn a elektrokoagulácie.

Spôsob zmrazovania novotvaru kvapalným dusíkom sa nazýva kryodestrukcia. Počas tohto postupu v dôsledku vlastností nízkej teplote dusíka mrazené tkaniva a krvných ciev okolo nádoru, čo spôsobuje, že nekrotické a oddelený od povrchu kože. Ak má hlboké korene, môže byť potrebných niekoľko procedúr kryodestrukcie. Spravidla je tento postup bezbolestný.

Elektrokoagulácia je metóda expozície pre papilloma elektrického prúdu, pričom jeho prívod krvi prestáva, malých krvných ciev okolo nádoru koagulované. Tento postup zastavuje šírenie vírusu.

Odstránenie lasera je najefektívnejšou a bezbolestnou metódou. Typicky na odstránenie nádoru je postačujúci jeden postup. Pod pôsobením laserového lúča papilómové bunky vyschnú a majú formu chrasty. Niekoľko dní po ukončení procedúry kôra zmizne.

Spôsob rádiologickej chirurgie nie je menej účinný ako laserové odstránenie, spočíva v odstránení papilómu rádiovými vlnami. Po takomto účinku na nádor na koži nezostali žiadne stopy. Miesto poranenia sa liečí veľmi rýchlo. Nevýhodou tejto metódy je jej vysoká cena.

Prevencia infekcie HPV

Väčšina ľudí vie, čo je papilóm a aké negatívne dôsledky môže mať infekcia HPV pre telo. Preto je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia tak na prevenciu infekcie týmto vírusom, ako aj na prevenciu recidív v nosičoch vírusu. Prevencia papilómov zahŕňa:

 • pravidelné skríningy prítomnosti HPV v krvi;
 • kontrola rastu a foriem existujúcich novotvarov;
 • používanie bariérových metód ochrany v prípade náhodných sexuálnych kontaktov;
 • podpora imunity.

Ďalším spôsobom prevencie je očkovanie proti HPV. Vykonáva sa podľa plánu – tri očkovania po dobu pol roka, s vakcínami Cervarix alebo Gardasil.

Ľudové lieky na papilómy

Ľudia sa už dlho zaoberali otázkou, čo sú papilómy a čo je najdôležitejšie, ako sa ich zbaviť. Okrem tradičných metód liečby papilómov sú veľmi obľúbené recepty tradičnej medicíny. Jedným z týchto nástrojov je celandín, jeho šťava obsahuje látku, ktorá odstraňuje novotvary. Čerstvá šťava z tejto rastliny musí byť aplikovaná na vzdelanie na koži a pokryté lepiacou páskou. Odporúča sa denne, kým papillóm úplne nezmizne.

Cesnak sa tiež používa na liečbu papilómov v ľudovej medicíne. Je potrebné starostlivo brúsiť a zároveň s smotanou v pomere 1 až 2. Výsledná zmes by mala byť aplikovaná denne na nádor, zahŕňajúce náplasti alebo obväzu. Táto zmes sa aplikuje počas 3 hodín, potom sa premyje tečúcou vodou. Tento postup liečby môže trvať 2 týždne až mesiac.

Pri príprave ďalšieho roztoku je potrebné mletie nezrelé vlašské orechy v mixéri. Hmotnosť matice musí byť minimálne 2/3 litrovej nádoby. Nalejte do nádoby čistého petroleju a nechajte 20 dní trvať na chladničke. Potom je potrebné odobrať prijímanú kvapalinu a mazať ju novotvarmi dvakrát denne pred úplným zmiznutím. Obvykle trvá liečba tri týždne.

Pri používaní ľudových metód na liečbu papilómov buďte opatrní. Nedovoľte, aby tieto roztoky vstúpili do tela a slizníc.

Papillóm: príčiny, príznaky, ako sa zbaviť, ako nebezpečné

Papilóm je veľmi častý a medzi benígnymi nádormi človeka sa vyskytuje najčastejšie. Pravdepodobne nebudú tí, ktorí o ňom nikdy nepočuli, ani sa s nimi nestretli ani raz v živote. Je to benígny proces, ale napriek tomu môže mať povahu rozšírenej lézie, opakovať sa a spôsobiť vážne nepohodlie, objavujúce sa vo viditeľných oblastiach kože. Papilomatóza pohlavných orgánov vytvára hrozbu infekcie pre sexuálnych partnerov a výrazne komplikuje sexuálny život a pri pôrode sa dá ľahko preniesť z matky na novorodenca.

Tento nádor je dlho známy a opísaný v spisoch starých liečiteľov, ale skutočný dôvod pre neho bol relatívne nedávny. Možnosti modernej medicíny umožnili zistiť vírusovú povahu papilómu, čo umožnilo vysvetliť povahu priebehu ochorenia, často opakovanú a opakovanú. Okrem toho infekčná povaha vysvetľuje široké šírenie nádoru medzi populáciou a možnosť infekcie pri kontakte s infikovaným pacientom.

Vedci to našli príčinou rastu papilómov je najčastejšie vírus, priaznivé podmienky, ktorých životná činnosť je v plochom epiteli pokožky a pohlavných orgánov. Vírus je tak rozšírený, že iba jeden z desiatich je považovaný za neinfikovaný. Avšak papilómy sa nenašli vôbec. To je vzhľadom k dlhej neaktívne nosič stavu infekcie, ktorá pretrváva po roky v tele v “kľudovom” stave, ale za nepriaznivých okolností, že vírus sa začne aktívne množiť a vyvolanie rastu nádorov.

Choroba postihuje ľudí všetkých vekových skupín, ale starší ľudia trpia častejšie, imunitná obrana sa postupne znižuje a infekcia vstupuje do aktívnej fázy. Zvláštnou skupinou sú deti a u novorodencov sa môže po narodení prejaviť papilomatóza, ak je matka infikovaná vírusovou infekciou pohlavných orgánov.

Obľúbenou polohou papilómov je koža tváre, krku, axilárnych a inguinálnych záhybov, ako aj pohlavné orgány žien a mužov. Okrem papilómov má vírus tendenciu spôsobovať rast takých foriem ako sú kondylomaty, ktoré nie sú nádorom, ale môžu sa veľmi podobať externe, takže ich spomenieme aj trochu nižšie.

Prečo sa objavujú papilómy?

Rast nádoru je zvyčajne spojený s rôznymi príčinami, ktorých kombinácia vedie k vzniku nádoru. Hlavným faktorom papilomatózy je ľudský papilomavírus, ktorý má viac ako sto odrôd. Benígne nádory často vyvolávajú takzvané ne-onkogénne kmene mikroorganizmu a vírusy s nízkym rizikom onkogénneho rizika. Inými slovami, malignity s takouto vírusovou infekciou sú nepravdepodobné, ale stále možné.

kožné prejavy infekcie papilomavírusom: papilómy a kandilómy

Prítomnosť bradavice na genitáliách odráža zápalový proces v pozadí typov vírusovej infekcie 6 a 11, keď je rast povrchu epiteliálne vrstve základovej tkanive vyzerá veľmi podobne nádoru. Často je nemožné odlíšiť kondylóm od papilómu voľným okom a to môže vyžadovať štúdium lézie pod mikroskopom. Bradavice vonkajších genitálií podobné bradavice, opakujúce sa charakter prúdenia a možnosť malignity nám umožní považovať ich za súčasť benígny nádor procesu, a pre liečbu a nemá použiť rovnakú metodiku.

Akonáhle je v tele, vírus sa implantuje do buniek plochého epitelu a dlhodobo na neurčito tam, bez prejavu. Človek nemusí dokonca ani podozrievať z takejto infekcie, kým nebudú nevyhnutné pre reprodukciu vírusu a rast nádorovej formy. Medzi nepriaznivými faktormi, ktoré spôsobujú rast nádorov, môžete špecifikovať:

 • Chronický stres, nadmerné nervové a fyzické preťaženie, beriberi;
 • Škodlivé návyky (fajčenie, zneužívanie alkoholu);
 • Znížené imunitné sily organizmu;
 • Starší vek;
 • Neusporiadaný sexuálny život s častými zmenami sexuálnych partnerov;
 • Prítomnosť iných ochorení – obezita, endokrinné poruchy, patológia zažívacieho systému;
 • Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív, protinádorových látok a imunosupresív.

Inkubačná doba trvá až jeden rok a pri dobrom telesnom stave a vysokej úrovni ochrany pred imunitným systémom je možné počítať s tým, že infekcia sa nezjavuje. Nie všetci sa však môžu pochváliť vynikajúcim zdravím, takže skôr alebo neskôr sa na koži objavia papilárne rastliny nazývané papilómy.

Spôsoby šírenia infekcie sú rôzne:

 1. Kontaktná domácnosť s použitím spoločných uterákov, hubiek, holiacich doplnkov atď.;
 2. Sexuálne, prostredníctvom ktorého sa prenášajú papilómy pohlavného systému a kondylómu;
 3. Od matky k dieťaťu počas pôrodu.

Vyhnúť infekciu aspoň jeden z odrôd vírusu je ťažko možné, ale je treba mať na pamäti možnosť infekcie pomocou bežnej hygienické potreby, rovnako ako kúpele, sauna alebo bazén. Pri návšteve kozmetičky, manikúry alebo pedikúry existuje riziko infekcie.

snímka: hrtanová papilomatóza

Zvlášť nebezpečná je laryngeálna papilomatóza, ktorá sa u detí vyvíja počas infekcie počas pôrodu. Táto forma nádoru je ťažko liečiteľná a je nebezpečná pre závažné komplikácie vrátane dychovania s poškodením hlasových záhybov. V prípade výskytu ochorenia u tehotnej ženy by otázka jej liečby mala byť vyriešená pred podaním a ak je to nemožné alebo neúčinné, lekár bude musieť použiť cisársky rez.

Vznikol v jednej oblasti kože, môže sa vírus ľahko rozšíriť na iných, preto je často možné pozorovať voľný charakter rastu nádoru. U starších pacientov sa papilómy môžu rozšíriť po celom povrchu tela. Papilómy a bradavice možno nájsť nielen v koži, ale aj v ústach, na jazyku alebo mandle, krčka maternice alebo pošvy, močovej trubice, takže nebuďte prekvapení, ak dermatológ položiť pacienta do týchto subjektov na gynekológa, zubára, LORu, urológ, ktorí sa zaoberajú liečbou patológie týchto orgánov.

Zoznámte sa s pôsobivým zoznamom príčin a príležitostí na infekciu vírusovou infekciou, nemali by ste sa panikavať. Po prvé, drvivá väčšina ľudí, ktorí sú už infikovaný, a za druhé, môžete žiť viac ako desať rokov, bez toho aby vedel o existencii vírusu, ak je viesť zdravý život a starostlivosť liečiť svoje telo.

Známky papilómu

Nádor má pomerne výrazný vzhľad, takže je ľahké ho podozrievať, dokonca aj pri skríženom vyšetrení pokožky pacienta. Môže byť jednoduchý alebo viacnásobný, plochý, na širokom základe alebo na tenkej stopke vo forme karfiolu alebo huby. Najčastejšie má papilóm vzhľad mäkkého uzlíka, ktorý sa vyvýši nad povrch kože, svetlo ružový, s papilárnym povrchom.

Mikroskopicky papilóm predstavuje nadmernú proliferáciu vrstevnatého dlaždicového epitelu do podkladovej vrstvy, a v nádorových buniek aj pod svetelným mikroskopom môže odhaliť nepriame príznaky vírusovej aktivity.

papilóm: na krku, v rohu úst, na viečkach

V závislosti od charakteristík štruktúry dermatológovia identifikujú niekoľko typov nádorov:

 • Jednoduchý papilóm – nová forma vo forme karfiolu alebo kohútového hrebeňa, ktorého povrch sa podobá malým papilám;
 • Plochý papilóm – je často lokalizovaná v epiteliu krčka maternice a na koži sa podobá na ploché uzliny, náchylné na sčervenanie, bolesť, svrbenie;
 • Plantar papilloma, čo sa dá nazvať bradavicou, spôsobuje značné nepohodlie;
 • Filiformné papilómy – zvyčajne postihujú ľudí starších ako 50 rokov, pripomínajú malé uzliny s mäsitým sfarbením, vyskytujú sa častejšie asymptomaticky;
 • Genitálne bradavice – v skutočnosti, že sú bradavice, že je zápalová odpoveď na vírusovú infekciu, ale podobajú nádor: expandovať vo forme karfiolu, môžu zapáliť, príčina svrbenie a pálenie, majú tendenciu sa opakovať.

Vo väčšine prípadov, kožný papilóm, a to aj v pokročilom charakteru rastu, nespôsobí veľké obavy k pacientom, ale nájsť nádor na tvári alebo v pohlavnom ústrojenstve môže vytvoriť značný psychický diskomfort, estetické nepríjemnosti, ťažkosti s sexuality. Zo symptómov malignity sú možné:

 1. svrbenie;
 2. Sčervenanie kože;
 3. Bolestivé pocity alebo mravčenie.

Umiestnenie nádoru v oblasti trenia oblečenie na tvári mužov v oblastiach, ktoré sú oholený, rovnako ako v genitálnym trakte zvyšuje riziko zranenia papilloma nasledované ťažkým zápalom. Chronické poškodenie novotvaru môže vytvoriť predpoklady pre malignitu.

Diagnóza papilómov nie je ťažká, na tento účel stačí preskúmať dermatológov, gynekológov alebo urológov. Na potvrdenie vírusovej povahy choroby sa môžu vyžadovať zložitejšie a nákladnejšie postupy – PCR na detekciu DNA patogénu a objasnenie typu vírusu. V genitálnej papilomatóze lekár navrhne, aby sa vyšetrili tampóny z krčka maternice, močovej trubice, ktoré sa majú vyšetrovať na iné pohlavne prenosné infekcie a je lepšie diagnostikovať oboch partnerov naraz.

V prípadoch viacnásobného rastu nádoru môže byť potrebné preskúmať funkciu vnútorných orgánov, endokrinný systém, imunitný stav pacienta.

Liečba papilómu

Väčšina papilómov je povrchovo umiestnená na prístupných miestach na kontrolu, takže veľa pacientov má tendenciu sa zbaviť novotvaru pomocou vlákien, vlasov, bandáže, roztrhnutia alebo odrezania nádoru. Takéto manipulácie sú plné komplikácií, preto je lepšie sa im vyhnúť, ale zveriť liečbu špecialistovi. Pri samoregulácii papilómov doma bez vyšetrenia lekára pacient nemôže byť istý, že nádor je skutočne papilóm, čo znamená, že riziko vylúčenia malígneho potenciálu v ňom nie je vylúčené. Okrem toho je pravdepodobnosť zápalu a relapsu veľmi vysoká, takže samo-liečba je za akýchkoľvek okolností neprijateľná.

Najúčinnejší spôsob, ako bojovať proti papilómy, rovnako ako akýkoľvek iný odstránenie nádoru je považované, metódu, ktorá vyberie lekára v závislosti na veľkosti, umiestnenia, vzdelanie, individuálnych vlastnostiach pacienta a jeho želania. Niekedy, keď jeden nádor malej veľkosti môže obmedziť na pozorovanie a konzervatívnej terapie, zamerané na posilnenie imunitného systému, ale ak sa na niekoľko bradavíc a nový, sa nachádzajú v oblastiach, ktoré podliehajú mechanickému namáhaniu (trením odevu, napríklad), je lepšie, aby sa ich zbaviť. Indikácia na liečbu môže byť aj kozmetická porucha, najmä ak je nádor umiestnený v hlave, na tvári.

K dnešnému dňu používajte rôzne prístupy k liečbe papilómov:

 • Chirurgické odstránenie;
 • cryodestruction;
 • elektrokoagulácia;
 • Laserová liečba;
 • Odstránenie rádiovým nôžkom;

Chirurgické odstránenie papilómu To je najviac radikálne a najspoľahlivejším spôsobom, ale používa sa menej a menej, pretože množstvo tkaniva odobraného môžu byť pomerne veľké, a výsledkom bude vytvorenie jazvy. Kozmetický účinok nemožno nazvať dobrým a liečebné obdobie môže trvať niekoľko týždňov. Táto metóda sa používa v prípadoch, kedy iné šetrnejšie techniky, sú neúčinné alebo nepraktické: veľké nádory (viac ako 1 cm), pravdepodobnosť, že malígny transformáciu buniek, a opakovanie. Chirurg spravidla odstraňuje léziu v zdravom tkanive a potom stehy. Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii. Nepochybnou výhodou chirurgického prístupu je možnosť histologického vyšetrenia odstráneného nádorového tkaniva a stanovenie presnej diagnózy.

cryodestrukcia kvapalným dusíkom

Kryodestrukcia zahŕňa účinok tekutého dusíka na tkanivo, ktorej teplota je -196 stupňov, zatiaľ čo voda v bunkách nádoru zmrzne a zomrie. Metóda je aplikovateľná iba s absolútnou istotou v kvalite neoplazmy, pretože po odstránení nie je ľavé tkanivo, ktoré sa môže vyšetrovať pod mikroskopom. Účinnosť postupu je asi 60%, je bezbolestná, ale keď sú nádorové bunky zničené, je možný edém okolitých tkanív a bolesť.

Liečenie trvá asi týždeň, počas ktorého môže lekár odporučiť ošetrenie kryoexpozičného miesta roztokom manganistanu draselného alebo iného antiseptického a antivírusového lieku. Nevýhody tohto spôsobu odstránenia sa môžu považovať za slabé zmrazenie, čo vedie k relapsu a príliš silnému, čo vedie k poškodeniu okolitých tkanív a vzniku jazvy. Okrem toho, Kryodestrukcia je neúčinná pri kondylomatóze genitálnych bradavíc.

Elektrokoagulácia je založená na odstránení nádoru pomocou elektrického prúdu. Jeho účinnosť dosahuje 95% a stopy na koži spravidla nezostávajú. Ak elektrokauterizácia odstránená základňu nádoru alebo jeho nohy, a tkanivové novotvar sám o sebe môže byť odoslaný k histologickému vyšetrenie, ktoré môže byť považované za nespornou výhodou. Nevýhody spojené s možnosťou recidívy papilómu s nedostatočným objemom expozície a bolesti, najmä s genitálnymi papilómami.

Liečba laserom je považovaná za jeden z najmodernejších a najúčinnejších spôsobov boja proti papilómom. Keďže po laserovej terapii je papillóm úplne odstránený, musí sa potvrdiť dobrá kvalita procesu pred postupom. Laser ohrieva vodu v bunkách novotvaru, odparuje sa a spolu s ním elementy nádoru degenerujú. Sčervenanie a opuch okolitej kože, ktoré môžu pretrvávať niekoľko dní, sú považované za normálne reakcie a nemali by sa im báť. Hojenie a obnova pokožky trvá približne dva týždne, ale jemné tkanivo v mieste vystavenia by malo byť chránené pred slnečným žiarením, inak je možné pigmentáciu. Ak boli papilómy odstránené do tváre, potom by sa make-up nemal aplikovať až do úplného hojenia.

Domáca liečba papilloma

Použitie lasera pre rýchle odstránenie nádoru bez kožných defektov po uzdravení, ale keď sú veľké nádory stále možné zjazvenie, popáleniny a môže objaviť pri použití intenzita lúča nedostatočné.

Odstránenie rádiovým nožom sa vykonáva pomocou prístroja na rádioterapiu Surgitron. Významné výhody takejto liečby sú bezbolestnosť a rýchlosť postupu, možnosť aplikácie na lokalizáciu nádoru v rôznych oblastiach tela, vrátane krčka maternice a pohlavných orgánov žien aj mužov. Po ošetrení nie je zjazvenie, relapsy sa prakticky eliminujú a odstránený nádor sa môže podrobiť histologickému vyšetreniu. Rádio-vlnová terapia sa môže oprávnene považovať za jeden z najlepších spôsobov liečby.

Niekedy sa môžete zbaviť papilómu, ponúknuť miestnu expozíciu chemickým zlúčeninám, ktoré spôsobujú nekrózu novotvaru. Takéto ošetrenie kyselinami a inými účinnými látkami je zapálené popáleninami kože a riziko recidívy je pomerne vysoké, takže sa zriedkavo uchýlia k nej. Avšak napríklad prítomnosť genitálnych bradavíc môže byť indikáciou pre tento typ terapie. Kondylómy sa môžu lubrikovať prípravkami zo solcodermu, condylinu alebo resorcinolu, po ktorom bunky umierajú a formácie zmiznú.

Výber spôsobu liečby nádoru je často určený jeho lokalizáciou. Takže papilómy na tele môžu byť odstránené všetkými vyššie uvedenými metódami, ale najčastejšie sa uchýli k kryogestrukcii, ktorá je najdostupnejšia, vrátane nákladov na procedúru. Pri veľkých papilómoch ostáva jediný možný spôsob liečby chirurgické odstránenie.

Zvláštnu zložitosť môže tvoriť nová koža tváre, viečka a krk. Na tvári nádor spôsobuje nepohodlie hlavne kvôli kozmetickému účinku a požiadavky na výsledok liečby sú redukované nielen na radikálnu povahu operácie, ale aj na vzhľad pokožky po terapii. Preferujú sa techniky, ktoré umožňujú odstránenie nádoru bez tvorby jaziev (rádiochirurgia, laserová liečba, kryokonstrikcia). Pri výbere metódy ovplyvnenia nádorového tkaniva musí byť lekár veľmi opatrný, aby okolitá koža nebola ovplyvnená.

Na očných viečkach vzdelávanie môže mať viacnásobnú povahu a ich liečba je lepšie zverená skúseným odborníkom, ktorý bude mimoriadne opatrný a pracuje na jemnej koži očných viečok.

Papilómy na krku veľmi bežné, najmä medzi staršími generáciami. Je to spôsobené znížením imunitnej obrany počas starnutia. Mnohí pacienti žijú po celé roky s týmito bradavice, ale je treba mať na pamäti skutočnosť, že ujma na jeho odevu alebo šperkov môže viesť nielen k zápalu, ale tiež pri zhubnom bujnení, tak to je najlepšie odstrániť tieto nádory, a súbežne s tým vykonáva pažením a antivírusovej liečby.

Papilómy a kondylómy pohlavných orgánov Je potrebné liečiť bez závislosti od ich množstva a lokalizácie. Spôsobom výberu je terapia rádiovými vlnami, ktorá umožňuje úplné odstránenie nádoru bez následného zjazvenia a poškodenia zdravých tkanív. Navyše u mužov s povrchovými léziami je možné použiť chemické metódy na kontrolu choroby. Je lepšie odmietnuť kryokonštrukciu a chirurgické odstránenie sa používa pri veľkých nádoroch, ktoré nemožno odstrániť inými, jemnejšími metódami.

Vzhľad papilómov, najmä mnohonásobných, je vždy znakom problémov v tele, preto spolu s mechanickým odstránením nádoru sú potrebné aj ďalšie opatrenia:

 1. Príjem posilňujúcich látok, komplexov vitamínov, zdravotných postupov, správnej výživy;
 2. Vymenovanie antivírusových látok (interferónov) na boj proti vírusu, ktorý už začal s vývojom v epiteliálnych bunkách a za účelom prevencie opätovného rastu nádoru;
 3. Keď sa papilomatóza genitálií vyžaduje dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a liečby sexuálnych partnerov.

Najčastejšie papilómy rast sa prejavuje v strese, znižuje obranyschopnosť organizmu, ochorenia vnútorných orgánov (gastrointestinálny trakt, pečeň, obličky), takže by ste sa mali vyhnúť nervové napätie a okamžite liečiť existujúce ochorenia. Pacient by mal prestať fajčiť a zneužívať alkohol, s obezitou, normalizovať hmotnosť. V prípade sprievodnej endokrinnej patológie je potrebný endokrinológ.

Papilomavírusová infekcia krčka maternice je plná rozvoja rakoviny, aby sa zabránilo takýmto poškodeniam, ženám sa ponúka očkovanie. Lepšie je, ak sa vykonáva pred začiatkom sexuálnej aktivity alebo aspoň pred tým, ako sa s vírusom stretne.

Osobitnou kategóriou pacientov sú tehotné ženy, ktorý na pozadí zníženou imunitou sú často aktivácia už existujúce v bunkách vírusu, takže lekári nie prekvapivý fakt vzhľadu v tomto období genitáliách bradavice a bradavice na iných miestach, a to aj v prípade, že tehotenstvo, kým sa žena nikdy konfrontovaný s týmito subjektmi. Očakávaná taktika v takýchto prípadoch nie je odôvodnená, pretože aktívna vírusová infekcia počas pôrodu môže byť prenášaná na dieťa a spôsobovať vážne lézie orgánov ENT.

Liečba tehotných obtiažnu nemožnosť uplatnenie radu liekov a techník, ale je lepšie ich minúť v druhom trimestri tehotenstva, a prednosť by mala byť daná k laserovému alebo rozhlasové vlny expozície, pretože kyselina alebo lokálne lieky pre úľavu od bolesti môžu byť nebezpečné pre zdravie nenarodeného dieťaťa. Je tiež možné predpísať lokálne interferónové prípravky pre genitálne bradavice, ale len pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Existuje veľa ľudových metód, ktoré sľubujú odstránenie nádoru. Pacienti teda používajú celandín, ktorého šťava sa odporúča na namazanie formácie skôr, ako zmiznú. Na internete môžete nájsť recepty na infúziách vlašských orechov na petrolej, spôsobov liečby ricínový olej a dokonca aj vajíčka, ale treba pripomenúť, že alternatívna medicína nielenže nezaručuje vyliečenie, ale môže viesť ku komplikáciám nádoru, vrátane a zhubného bujnenia.

Ako viete, akékoľvek ochorenie je jednoduchšie zabrániť, než liečiť, takže keď prvé príznaky infekcie papilomavírusom, mali by ste okamžite ísť k lekárovi. Osobitnú pozornosť treba venovať rodinám, kde sú pacienti s kondylomatózou v pohlavných orgánoch a ústach: je potrebné používať individuálne uteráky, holiace príslušenstvo, špongie, riad. Tehotné ženy by sa mali starať o bezpečný priebeh pôrodu vopred a liečiť papilóm alebo kondylóm včas s odborníkom.

Samozrejme, že len ťažko bolo možné, aby sa zabránilo infekcii vírusom, a takmer každý zažil vo svojom živote aspoň raz s príznakmi choroby, ale napriek tomu zdravý životný štýl, vyvážená strava, vysoká úroveň hygieny a bariérovej antikoncepcie sú do značnej miery zabránilo infekcii, aktivácia vírusové infekcie a rast nádory.

Papilóm: Príznaky a liečba

Papilóm – hlavné príznaky:

 • Rozšírenie lymfatických uzlín
 • Svrbivá koža
 • Bolesť v krku
 • Pleťový peeling
 • Vaginálny výtok s nepríjemným zápachom
 • Pocit horúčavy v genitálnej oblasti
 • Vzhľad bradavíc
 • Sčervenanie kože v lézi
 • Kožné brnenie
 • Zápästia vzdelávanie
 • Zvýšené dýchanie
 • Pocit cudzieho telesa v hrdle
 • Nepohodlie počas pohlavného styku
 • Výtok z prsných žliaz
 • Nepríjemnosti pri chôdzi
 • Povrchové dýchanie
 • Ťažkosti pri prehĺtaní
 • Zmena hlasu
 • Začervenanie na bradavke

Papilómy sú patologické stavy na ľudskom tele. Najčastejšie sa prejavuje formou bradavíc alebo bradavíc. Je pozoruhodné, že takéto formácie sa môžu prejaviť prakticky v ktorejkoľvek časti ľudského tela. Ak je papilóm zapríčinený vírusom HPV, potom by sa táto choroba mala liečiť ako onkogénna. Riziko zhubného nádoru alebo rakoviny je 80%.

Prvou a najpravdepodobnejšou príčinou takýchto patologických procesov na ľudskom tele je ľudský papilomavírus (HPV). Na druhej strane môže vírus vstúpiť do tela z týchto dôvodov:

 • promiskuitný pohlavný styk;
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie, drogy;
 • oslabená imunita;
 • nechránený sex;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia spojené s gastrointestinálnym traktom;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny.

Malo by sa vziať do úvahy, že ak je matka infikovaná vírusom, môže byť táto infekcia prenesená na novorodenca.

Je tiež potrebné venovať pozornosť takým faktorom, ktoré sa týkajú vírusu:

 • infekcia môže nastať iba pri blízkom kontakte (zvyčajne sexuálne);
 • infekcia je možná len v prípade mikrotraumy na pokožke zdravého človeka;
 • infekcia je možná vo veľmi mladom veku (počas pôrodu);
 • úplne odstrániť HPV z tela je nemožné (iba stlmenie posilnením imunity).

Je tiež pozoruhodné, že vírus nedokáže poskytnúť dlhodobé príznaky. Inkubačná doba trvá niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

patogenézy

Spočiatku treba poznamenať, že papilómy sa môžu vyvinúť iba so slabou imunitou. Po vstupe víru do ľudského tela začína multiplikácia HPV v bazálnych bunkách epitelu. V dôsledku toho začne telo vyrastať papilómy. Môžu sa objaviť kdekoľvek.

Všeobecné príznaky

Ako taký neexistujú žiadne jednotlivé príznaky tohto patologického procesu. Symptomatológia závisí od polohy lézií a typu HPV. Exteriérové ​​prejavy vo forme genitálnych bradavíc alebo bradavíc sú prvým a najpravdepodobnejším príznakom HPV. Ale tu by sme mali brať do úvahy fakt, že HPV je uznaný ako onkogénny, a preto prehliadnuť takýto prejav nie je v žiadnom prípade.

Vo viac vzácnych prípadoch môžu byť papilómy sprevádzané takými príznakmi:

 • sčervenanie pokožky okolo postihnutej oblasti;
 • svrbenie;
 • lúpanie;
 • mierne mravčenie;
 • nepríjemné pocity pri chôdzi (ak je papilóm na intímnom mieste).

Takéto formácie na koži sa výrazne líšia od farby kože osoby. Aj keď fyziologické nepohodlie papilómu nie je doručené, je to v estetickom zmysle nepohodlné.

Typy papilómov

V úradnom lekárstve sa bežne zvažujú takéto základné typy papilómov:

 • vláknité;
 • vyvrcholila;
 • jednoduchá;
 • ploché papilómy;
 • Chodidlá.

Ploché papilómy sú najčastejšie v oblasti dlane a chodidiel.

Špicaté papilómy

Počas pohlavného styku vírus prenikne do tela a v dôsledku toho sa na pokožke človeka po chvíli tvoria genitálne kondylómy (druh papilómov). V niektorých klinických prípadoch môžu genitálne bradavice v priebehu času mať formu bublín s kvapalinou. Neskôr vybuchnú a vyžarujú ostrú, nepríjemnú vôňu.

Zo všetkých typov papilómov je špicovitá forma formácií, ktorá je najnebezpečnejšia. Špinavé kondylómy sú vo väčšine prípadov diagnostikované ako onkogénne – môžu ísť z benígneho nádoru na malígny. Okrem toho genitálne bradavice výrazne zhoršujú kvalitu ľudského života – zasahujú do chôdze, sexuálneho styku. Najčastejšie sa odstránenie genitálnych bradavíc uskutočňuje s kvapalným dusíkom.

Škvamotické bunkové papilómy

Skvamózne papilómy sú častejšie. Škvárové papilómy nespôsobujú žiadne fyzické nepríjemné pocity, ale prinášajú esteticky výrazné nepríjemnosti. Lokalizované šupinaté papilómy na podrážke, palmy, príležitostne na chrbte.

Typ lokalizácie

Takáto formácia môže nastať na akejkoľvek časti ľudského tela. Najčastejšie je index infekcie HPV lokalizovaný v takých oblastiach ľudského tela:

 • genitálie;
 • krku;
 • jazyka;
 • očných viečok;
 • vagína;
 • mliečna žľaza (u mužov aj u žien);
 • prsty rúk.

V závažnejších prípadoch je možné vytvoriť papilómy aj v močovom mechúre a močovej rúre.

Papilloma prsníka

Intradukulárny papilóm prsnej žľazy je nádor, ktorý sa vyvinie v mliečnom kanáli. Takéto patologické zmeny môžu byť sprevádzané nepríjemnými fyziologickými symptómami:

 • začervenanie na bradavke;
 • svrbenie a pálenie;
 • s tlakom, možným krvavým výbojom a silnou bolesťou;
 • zelená, mliečna alebo hnedá.

Spočiatku intraprostatický papilóm prsníka nie je považovaný za malígny nádor. Ak však patologický proces nie je včas rozpoznaný a vyliečený, intraprostatický papilóm sa môže stať malígnym subjektom. To môže viesť k vzniku rakoviny prsníka.

Z vonkajšieho hľadiska papilóm na bradavke vyzerá ako malý bradavkový proces. Táto farba je výrazne odlišná od epidermis.

Etiologické faktory, ktoré prispievajú k rozvoju intracelulárneho papilómu prsníka, sú nasledujúce:

 • potrat;
 • metabolické poruchy ako dôsledok – obezita;
 • dysfunkcia vaječníkov;
 • infekčné choroby;
 • veľmi oslabená imunita.

Najčastejšie intraprostatický papilóm predstihuje ženy, ktoré majú zlé návyky, nenarodili a často menili svojich sexuálnych partnerov.

Liečba intraprostatického papilómu na ľudskom tele sa uskutočňuje len funkčne. Papilóm na bradavke sa považuje za prekancerózny stav, takže len liečba je nevhodná. Táto operácia nezanecháva výrazné jazvy na tele. Prevencia ako taká, v tomto prípade nie. Avšak ochorenie môže byť včas zistené, ak sa mammológ a gynekológ pravidelne podrobia vyšetreniu.

Papilloma v krku

Papilóm v krku je patologická forma na sliznici krku. Najčastejšie papilómy v krku nedávajú žiadne príznaky. Pacient môže cítiť príležitostné nepohodlie.

Keď sa papilómy množia v krku, infikovaná osoba sa môže sťažovať na takéto príznaky:

 • Ťažké prehĺtanie (dokonca tekutina);
 • bolesť hrdla;
 • pocit cudzieho telesa v krku.

Keď sa vyvíjajú ohniská infekcie, papilómy rastú v hrdle. Preto sa hlas môže zmeniť, dýchanie sa stáva povrchným, rýchlejším.

Dôvody na vznik takýchto papilómov v tele môžu byť niekoľko:

 • chronické ochorenia;
 • infekčné ochorenia detí;
 • zneužívanie nikotínu, alkoholu, iných omamných látok;
 • nechránený sex, častá zmena sexuálnych partnerov.

Tiež vzhľad papilómov v krku je možný kvôli častým návštevám spoločných priestorov – sauny, kúpele, bazény. Stojí za zmienku, že oslabená imunita je prvou a najčastejšou príčinou vývoja zamerania infekcie.

Dobrý výsledok liečby papilómami v krku prináša komplexnú liečbu. Spočiatku sa odstránia všetky papilómy v ústach. Potom lekár predpíše lieky. Neexistuje žiadny cielený liek na papilómy. Komplexná liečba znamená užívanie antivírusových liekov a vitamínov (na posilnenie imunity).

Odstránenie papilómov v ústach je povinné. Dokonca jedno takéto vzdelávanie môže spôsobiť infekciu v tele. Všimnite si, že nemôžete odstrániť papilómy v ústach doma. Toto by malo robiť len špecialista.

Cervikálny papilóm

Domáca liečba papilloma

Cervikálny papilóm sú bradavicové rastliny s nerovnými okrajmi (niekedy vyzerajú ako hladké procesy) na sliznici maternice. Tento patologický proces sa považuje za onkogénny faktor. Ak sa liečba nezačne včas, potom je možná rakovina krčka maternice.

Dôvody rozvoja tohto typu ochorenia v ženskom tele môžu byť také faktory:

 • Pohlavie s mužom, ktorý je nosičom infekcie HPV;
 • slabá imunita;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny;
 • zneužívanie alkoholu, drogy.

Infekcia sa môže vyskytnúť na verejných miestach, ako sú kúpele, bazény, sauny. Ak má matka HPV, dieťa môže byť už infikované.

Symptómy papilómu krčka maternice sú nasledovné:

 • zvýšené lymfatické uzliny na tele;
 • pálenie v oblasti vonkajších genitálií;
 • priradenie zelenej, svetlohnedej alebo mliečnej farby (niekedy s ostrým nepríjemným zápachom).

Liečba cervikálneho papilómu zahŕňa lokálnu terapiu (odstránenie bradavických procesov) a lieky.

Treba poznamenať, že papilómy na pohlavných orgánoch sa môžu vytvárať nielen u žien, ale aj u mužov. Jediný rozdiel je, že papilómy u mužov sú omnoho menej pravdepodobné, že budú diagnostikované ako onkogénne. Vo väčšine prípadov stačí odstrániť formáciu a priebeh užívania antivírusových liekov. Ale liečba doma, bez rady lekára, je kontraindikovaná.

Papilloma v jazyku

Papilóm v jazyku vyzerá ako forma papilómu až do 2 cm. Infekcia sa môže vyskytnúť dvoma spôsobmi – od úzkého kontaktu s infikovanou osobou alebo cez domáce spotrebiče.

Papilómy v jazyku sa môžu vytvoriť aj u detí. To sa vysvetľuje tým, že malé deti často hračky hrajú do úst, cudzích predmetov. Súčasne je oslabený imunitný systém.

Liečba tohto typu HPV je rovnaká ako v iných prípadoch. Spočiatku odstránenie papilómov v jazyku, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Po predpísaní priebehu antivírusových liekov.

Odstránenie papilómov v jazyku by malo vykonávať iba odborný špecialista. Liečba doma je neprijateľná. To isté platí aj v prípade, ak sa papilóm tvorí na viečku. Takéto formácie pozostávajú nielen z epidermis, ale aj z krvných ciev. Preto môže trhanie spôsobiť ťažké krvácanie.

diagnostika

Diagnóza papilómov začína osobným vyšetrením imunologom alebo dermatológa. Zadajte príznaky, históriu (osobné aj rodinné). Na pochopenie príčiny vzdelávania sú predpísané laboratórne a inštrumentálne analýzy. Obvykle obsahuje štandardný program nasledujúce:

Na základe výsledkov lekár predpisuje správny priebeh liečby.

Zčervenanie papilómu

Ak sa papilóm zmení na čierne, potom je to istý znak nástupu vývoja infekčného procesu v tele.

Papillóm môže v takýchto prípadoch vyčerpať:

 • poranenie;
 • nosiť úzke spodné prádlo, čo vedie k treniu;
 • pokúste sa sami odstrániť.

V prípade, že papilóm sa zmení na čierny a vypadne bez zjavného dôvodu, okamžite sa poraďte s lekárom.

Liečba papilómov závisí od ich polohy, etiológie a formy HPV. Takmer vždy sa odstraňuje procesy. Ak to povaha lokalizácie umožňuje, potom sa uskutoční odstránenie kvapalného dusíka papilómami.

Aj v modernej medicíne sa používa metóda rádiového nôžka. Bezbolestné odstránenie nielen samotného procesu, ale aj jeho koreňového systému sa vykonáva na tele. Táto metóda umožňuje úplné a trvalé odstránenie papilómu v tejto časti tela.

Vyššie opísaná metóda sa veľmi často používa v prípade opakovaného výskytu ochorenia u osoby. Najmä ak sa osoba pokúša odstrániť vzdelanie doma.

Okrem toho je možné operatívne odstránenie papilómov na tele a pomocou takýchto metód:

 • elektrokoagulácia;
 • odstránenie lasera;
 • chirurgické odstránenie skalpelu.

V niektorých prípadoch, ak neexistuje onkogénny faktor, môže sa použiť lokálna masť z papilómu. Takúto látku môže predpisovať len lekár po presnom vysvetlení etiológie ochorenia. V počiatočných štádiách vývoja ochorenia má masť z papilómu dobré výsledky, aj keď sa aplikuje pri domácej liečbe.

V každom prípade by liečba papilómu mala sprevádzať liečba liekmi. Je však dôležité mať na pamäti, že pre papilómy neexistuje žiadny špecifický liek. Lekár predpisuje antivírusové lieky na spoločné spektrum účinkov. Tiež terapia je zameraná na posilnenie imunitného systému.

Liečba papilómov v počiatočnom štádiu vývoja vo väčšine prípadov nespôsobuje vážne komplikácie. Ale to je len vtedy, ak HPV nie je rozpoznaný ako onkogénny.

Domáca liečba

Liečba papilómov v domácnosti bez lekárskeho predpisu je neprijateľná. Preto je možné len zhoršiť stav vecí a dať pôdu pre šírenie infekcie v celom tele.

V domácnosti je liečba možná iba vtedy, ak v dôsledku diagnózy neexistuje žiadny dôkaz o onkogénnom faktore alebo podozrení na malígny nádor.

Všeobecne platí, že liečba doma je použitie lokálnych masti a užívanie liekov predpísaných lekárom. Ak sa HPV nepovažuje za prekancerózny stav, potom sa neuskutoční hospitalizácia.

Upozorňujeme, že samošetrenie doma môže viesť k ochoreniu kože papilomatózne. V tomto prípade sa tvorba papilómov prejaví po celom tele. Preto je liečba doma možná iba na základe pokynov príslušného špecialistu.

Ako správne zaobchádzať s papilómom, môže to povedať iba kvalifikovaný odborník. Nezúčastňujte sa samoliečenia, dôverujte radu z internetu a metódy “babička” bez konzultácie s lekárom.

Prevencia ochorenia môže byť nasledovná:

 • iba chránený sex;
 • návšteva verejných miest (kúpele, bazény, sprchy) len v papučkách;
 • používať len ich hygienické predmety;
 • posilnenie imunitného systému;
 • správna výživa;
 • pravidelné vyšetrenie gynekológa, imunologa.

Ak si myslíte, že máte papilloma a symptómy typické pre túto chorobu, potom Vám môžu pomôcť lekári: dermatológ, imunológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Streptokoková infekcia – skupina ochorení, ktoré spôsobujú patologické procesy v dýchacích cestách a pokožke. Infekcie tohto typu sú prítomné v tele zdravého človeka. Vývoj choroby je možný len vtedy, ak je to vhodné. Najcitlivejšou chorobou sú deti a tehotné ženy.

HPV infekcie (ľudský papilloma vírus, HPV) – ochorenie onkogénne charakteru, ktorá sa prejavuje vo forme papilárnych formácií (bradavice, genitálne bradavice) na ľudskej koži alebo v oblasti genitálií. Takmer rovnako vystavené vírusu sú muži i ženy.

Gonorrhea u žien je choroba, ktorá sa prenáša sexuálne alebo transplacentárne. Príčinným činidlom je patogénny organizmus gonokoka. Pri vaginálnom sexu je riziko infekcie 100%, o niečo menej pri orálnom sexe, ale iba kvôli antibakteriálnym vlastnostiam slinnej tekutiny.

Leptotrichia (leptotriky) – baktérie, ktoré žijú v ústnej dutine a vonkajších genitáliách, sú súčasťou mikroflóry. Avšak pre určité etiologické faktory môže leptotrichia viesť k vývoju purulentno-zápalového procesu v tele. Leptotrichia spôsobuje patologické procesy nielen v ústnej dutine, ale aj vo vagíne. Tá sa vyskytuje o niečo menej často, ale nie je výnimkou.

Herpes je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme charakteristických vyrážok (vezikuly), zoskupené a lokalizované v slizniciach a na koži. Herpes, ktorej príznaky sa vyskytujú na pozadí vplyvu herpetických vírusov, najčastejšie v tvare pier (alebo presnejšie – za retní). “Chladný na perách” infekcie a jej prejavy v tradičnom každodennom živote je definovaná ako Existujú aj ďalšie formy ochorení, ako je napríklad genitálny herpes (prevažne ovplyvňujúce pohlavných orgánov), ako aj forma, v ktorej porážka z najviac vystavené v rôznych oblastiach.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Čo je to papilóm

Papilloma alebo papilárne fibroepitelioma – nezhubný nádor z kože vírusovej povahy, ktorá sa skladá z potiahnutého epitelu spojivového strómy prestúpený množstvo krvných ciev. Táto forma je prezentovaná vo forme papierov vyčnievajúcich von, rastúcich v rôznych smeroch a podobajúcich sa farbe karfiolu svojim vzhľadom. Stav, v ktorom je človek vystavený veľkým množstvom papilómov, sa nazýva papilomatóza.

Podľa povahy epitelu je papilárny polyp šupinatý (pokrytý plochým viacvrstvovým epitelom bez svalu) a prechodnou bunkou (pokrytou prechodným epitelom). Strom spojivového tkaniva môže byť zároveň hustý alebo voľný, niekedy s charakteristickými známkami zápalu. Stav, v ktorom je stroma papilárneho polypu vysoko vyvinutá a sklerotizovaná, je diagnostikovaná ako fibropapillóm.

Pre kožné papilómy významný charakteristický znak hyperkeratóza (zvýšená epidermálne zahusťovanie), a útvary vývoji na slizniciach, aktinickej menej výrazný.

Papilómy sa nachádzajú na koži ľudského tela, na slizniciach ústnej a nosohltanu, v hrtane, na pohlavných orgánoch a na močovom mechúre.

Etiológia papilomavírusu

Ľudský papilomavírus (HPV) patrí do skupiny papivírusov, podskupiny A. Je to malý, tepelne stabilný pôvodca, ktorý dobre prežíva v životnom prostredí a prenáša tepelné ošetrenie. Chýba supercapsid a jeho kapsida (obálka, ktorá chráni vírusový genóm pred vonkajšími vplyvmi) pozostáva z 72 kapsomérov. Vírus sa pomaly rozmnožuje a nie je v krvi.

Papilomavírus je etiotropic činidlo, to znamená, že je schopný zničiť orogovevayushy rozvrstvený dlaždicového epitelu a neorogovevayuschy (kožu a sliznice), ako aj stĺpovitý epitelové výstelku pľúc, krčka maternice a prostaty.

Prienik do organizmu svojho hostiteľa je vírus šírený krvným obehom fixovaný na epiteliálne bunky, implantovaný do DNA a núti ich pracovať inak. Vírusom infikovaná bunka intenzívne rastie a rozdeľuje a v dôsledku toho po určitom čase dochádza k charakteristickému rastu v postihnutej oblasti.

V súčasnosti má veda údaje o viac ako 120 sérotypoch vírusu, z ktorých 35 ovplyvňuje krycí epitel a sliznice. Niektoré sérotypy HPV môžu spôsobiť vývoj onkológií. V závislosti od schopnosti vyprovokovať rakovinu sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: HPV s nízkym a vysokým rizikom onkogénneho rizika.

Poznámka: Onkogenita je schopnosť papilomavíru vyvolávať degeneráciu infikovaného subsétneho epitelu do rakoviny.

6, 11, 42-44 a 73 typov HPV sa považujú za vírusy s nízkym rizikom onkogénneho rizika. A 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 – typy HPV, ktoré sú považované za nebezpečné, tj, za určitých podmienok, ktoré sú schopné vyvolať vývoj malignity, Najviac nepriaznivé, podľa odborníkov, sú 16 a 18 typov, ktoré spôsobujú karcinóm dlaždicových buniek a adenokarcinóm.

Rizikové faktory vyvolávajúce vývoj PIU

Po prvé, podľa odborníkov existujú znaky sexuálneho správania a sexuálnej orientácie osoby. Patrí sem skorý sexuálny život, častá zmena sexuálnych partnerov, ignorovanie osobných ochranných prostriedkov. Avšak, mnohí autori argumentujú, že takmer vždy spojené s PVI pohlavné choroby (Trichomoniasis, chlamýdie, MYCO-and ureoplazmoz, rovnako ako genitálny herpes).

Najčastejšie sa choroba zistí v mladom veku (od 18 do 30 rokov). Súčasne však môže dôjsť ku samovoľnému hojeniu (fenomén eliminácie), ktorý dosiahne 70%. Súčasne sa malignita PVI vyskytuje najčastejšie vo veku 45-50 rokov.

Treba poznamenať, že jeden pacient môže súčasne identifikovať nie jeden, ale niekoľko typov ľudského papilomavírusu a táto choroba je náchylná k relapsu.

Cesty prenosu papilomavírusu

HPV je infekčné činidlo, ktoré ovplyvňuje a transformuje bazálne bunky epidermis. V dôsledku toho sa začínajú deliť, tvoria papilárny polyp alebo papilóm (Papila v preklade z latinčiny znamená bradavku, oma v preklade z gréčtiny – nádor).

Prenos infekcie sa vyskytuje v kontakte s infikovanými ľuďmi alebo zvieratami, ktoré majú zjavné príznaky ochorenia, ako aj s nosičmi vírusu, ktoré nemajú klinické prejavy choroby.

Vstupné brány pre zavedenie infekcie sú rôzne mikrotraumy kože. Infekcia sa často vyskytuje v miestach s najväčšou koncentráciou ľudí, najmä tam, kde je vzduch dostatočne vlhký (vo telocvičniach, kúpeľoch a bazénoch).

Tiež veľmi často ľudia trpiaci papilomavírusovou infekciou, ktorí krájajú mäso, hydinu a ryby (krídla mäsiarov).

Genitálne bradavice, ktoré sú populárne nazývané genitálne bradavice, sa prenášajú prostredníctvom tradičného pohlavného styku, ako aj ústneho alebo análneho sexu.

Infekcia novorodencov sa môže vyskytnúť pri prechode cez pôrodný kanál infikovanej matky. Existujú však údaje o vnútromaternicovej infekcii vírusom, čo dokazuje narodenie infikovaných detí cisárskym rezom.

Rovnako nie je vylúčená dráha prenosu infekcie z pacienta na lekársky personál počas chirurgického zákroku (laserová odparovanie alebo rádioaktívna koagulácia).

V klinickej praxi však existuje iný typ šírenia HPV – autoinfekcie (autoinokulácia). Napríklad, ploché bradavice na brade, môže dôjsť k líca, alebo na nohaviciach po depilácii alebo holení, a pre ľudí, hryzenie nechtov, bradavíc často sa objaví v okolonogtevoy oblasti.

Etapy infekčného procesu

 1. Primárna infekcia.
 2. Perzistencia (schopnosť dlhodobého prežitia) vírusového genómu mimo chromozómov s produkciou vírusových častíc.
 3. Integrácia (interpenetrácia) vírusovej DNA do genómu hostiteľskej bunky.
 4. Mutácie v bunkovej DNA, ktoré spôsobujú nestabilitu genómu.
 5. Integrácia vírusovej DNA do “hlavného” chromozómu.
 6. Vznik klonu buniek s mutovanou DNA a tvorbou nádorov.

Domáca liečba papilloma

Veda dokázala, že infekcia papilomavírusom môže existovať v tele v dvoch formách:

V prvom prípade vírus žije a množí sa, ale jeho DNA nie je zakotvená v bunkovom genóme hostiteľa.

V druhom prípade po infekcii a penetrácii do hostiteľskej bunky je vírusová DNA vložená do bunkového genómu a následne spúšťa proces nádoru.

Súčasne mnohí autori tvrdia, že pre rakovinovú degeneráciu buniek nie je dostatočná infekcia bazálneho epitelu.

Infekcie spôsobujúce papilomavírus (od bradavíc až po rakovinu)

HPV môže selektívne ovplyvňovať bazálny epitel kôry a slizníc, čo spôsobuje výskyt bradavíc, bradavíc genitálií a ďalších charakteristických benígnych a malígnych formácií. Veľmi často sa infekčný proces môže uskutočňovať v asymptomatickej forme.

Donedávna sa infekcia papilomavírusu týkajúca sa benígnych ochorení. Doteraz sa však považuje za jednu z najzávažnejších patológií, ktoré sú sexuálne prenosné.

Najčastejšie je vývoj patologického procesu spôsobí nenádorové typy vírusov, a objavili v tomto prípade, kožné lézie, najviac vnímaný ako kozmetickú vadu. Avšak, keď infikované ľudský papilomavírus 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 55, 56 a 58 typu, sa môžu vyvinúť stredne závažné alebo ťažké dysplázia krčka maternice, neinvazívne a invazívne rakoviny ženského vnútorného genitálu (vulvy, vagíny, krčka maternice), konečník a penis.

Symptómy a formy HPV

S vývojom infekcie papilomavírusom trvá inkubácia obvykle 2-3 mesiace. V niektorých prípadoch sa však môže znížiť alebo zvýšiť. Zároveň je HPV schopný byť v ľudskom tele od svojho narodenia, ale vzhľadom na vysokú stabilitu imunitného systému mnohí ľudia nepociťujú jeho existenciu a iba v prípade, že sa imunity znižujú, vírus sa môže prejaviť.

Podľa štatistík je viac ako 85% svetovej populácie infikovaných papilomavírusom, a preto sa jej prítomnosť v tele predpokladá viac ako neprítomnosť.

Keď vírus vstúpi do tela, môže sa správať inak, to znamená, že sa prejavuje ako rôzne typy benígnych útvarov na koži a slizniciach. Preto sa v klinickej praxi uvažuje o niekoľkých formách PVI:

 1. Klinická alebo manifestovaná forma. Vyvíja sa počas prechodných porúch bunkovej imunity (napríklad v tehotenstve), u pacientov infikovaných vírusom HIV a u osôb s geneticky obmedzenou špecifickou imunitou proti HPV.
 2. Subklinická forma papilomatózy sa prejavuje u imunokompetentných osôb.
 3. Latentná alebo latentná forma, ktorá sa vyskytuje v neprítomnosti príznakov, sa pozoruje, keď vírusová DNA preniká do bunkového genómu.

Čo je bradavica?

Bradavice je najčastejším a najčastejším príznakom infekcie papilomavírusu. Je to hustá konvexná tvorba zaobleného tvaru s jasne definovanými hranicami, dosahujúcimi 1 cm v priemere. Bradavica sa vyznačuje nerovnomerným povrchom a jeho farba sa môže meniť od béžovej po čierne. Najčastejšie sú tieto formácie lokalizované na rukách, prstoch, lakte a kolenách. Treba poznamenať, že sú ľahko traumatizovaní.

Čo je to papilóm?

Papilóm – A Funkčné kruhového tvaru bradavice, ktoré sa môžu objaviť na širokú škálu oblastí kože (tváre, ústa, ruky a nohy, v podpazuší, v hornej časti hrudníka a krku, ako aj na genitálie). Sú svetlo hnedá, perla, biela alebo ružová single zaoblené nerovný hustej formácie na stopke, a dosahuje výšku 1 cm. Zároveň sú schopní rýchlo rastú a zaberajú veľkú plochu kože. Papilomavírusy sú celkom prístupné liečbe a v priebehu času dokážu v 20% prípadov zmiznúť samy. V tomto prípade je riziko rakoviny je nízky, a nádor je pravdepodobné, že zostane jednoduchá kozmetická vada.

Čo je kondylóm?

Condylóm je benígny novotvar na krátkej nohe, ktorá spôsobuje typy HPV 6 a 11. Podľa mnohých autorov sú to kondylómy, ktoré sa môžu regenerovať do rakovinových nádorov. Najčastejšie sú lokalizované v urogenitálnej oblasti, blízko úst alebo blízko konečníka. V tomto prípade sú papilárne polypy prezentované vo forme vyrážky, ktorá pozostáva z mnohých prvkov a má charakteristickú vlastnosť pre fúziu. Veľmi často sa na mukóznej membráne pohlavných orgánov stáva ako hrebeň penisu. Pre túto formu patológie, vyvolanú HPV, charakterizovanú rýchlym rastom. Jedným z jej následkov je výskyt nádoru Bushek-Levenshtein, ktorý je obrovský a môže rásť aj vonku aj vnútri tkanív.

Farba kondylómu sa mení od červenej až po špinavú hnedú, ale súčasne v oblasti pohlavných orgánov môžu byť tieto formácie ľahšie. Na dotyk sú mäkšie a jemnejšie ako papilómy a navonok sa podobajú na veľa vilí, tavených pri základni.

V klinickej praxi existujú tri typy genitálnych bradavíc: vrcholové, intraepiteliálne (s charakteristickým endofytickým rastom vo vnútri) a ploché. Všetci, podľa odborníkov, by mali byť naliehavo odstránené.

Ak sa papilárne proliferácie medzi nimi začne hromadiť exsudát, ich povrch sa navlhčí, stáva sa lesklé a bolestivé a môže prijímať nepríjemný zápach, macerácia, infiltrácia a edém. Zvyčajne sa genitálne bradavice vyskytujú v miestach s najväčším trením a traumatizáciou, ku ktorému dochádza počas pohlavného styku.

Pri hlbších poškodeniach močovej trubice sa u pacientov objavia príznaky uretritídy (pálenie, nepríjemné pocity počas močenia, bolesť v oblasti pohlavných orgánov a spodnej časti brucha). V prípade, že sa u pacientov objavia obrovské vrcholové kondylómy, vedú k úplnej deštrukcii tkanív, veľmi často vredám, čo následne vedie k vzniku sekundárnej infekcie.

Plochý kondylóm je sotva viditeľný rast, lokalizovaný na stenách vagíny alebo maternicovej maternice. Kvôli svojej nenápadnosti sú ploché bradavice veľmi zle diagnostikované, ale súčasne vyvolávajú vznik mnohých nepríjemných symptómov. Ide o výskyt ťažkého vaginálneho výtoku, ako aj výtok krvi po pohlavnom styku a svrbenie v urogenitálnej oblasti.

U mužov sa tieto formácie môžu vyskytnúť na penise a v močovej rúre. Najčastejšie sa nezvyšujú nad povrchom kože, a preto sú tiež takmer neviditeľné, avšak sú schopné poskytnúť nositeľovi určité nepríjemné pocity, pálenie a svrbenie.

Pri absencii liečby môžu ploché kondylómy degenerovať do malígnych nádorov alebo môžu vyvolať vznik fimózy.

HPV a tehotenstvo

Tehotné ženy infikované HPV, vonkajšie bradavice môžu dosiahnuť obrovské veľkosti a percento rôznych klinických prejavov choroby stáva oveľa vyššia v tejto situácii. Avšak po narodení dieťaťa môže dôjsť k samovzniedeniu. Táto situácia je v dôsledku zmien v hormonálnej hladiny žien a posilnenie vaskularizácie tkaniva (tvorba nových krvných ciev), v rozpore pošvy mikrobiocenózy, a je pravdepodobné, že vplyv na funkčnú aktivitu buniek imunitného systému.

Všetky ženy plánujú otehotnieť, odborníci odporúčajú komplexné vyšetrenie na zistenie infekcie HPV. V prítomnosti jedného stupňa dysplázie krčka maternice alebo iných klinických foriem ochorenia je tehotnej žene predpísaná protizápalová a antivírusová terapia.

Avšak latentná forma infekcie papilomavírusom sa nepovažuje za kontraindikáciu tehotenstva.

Liečba IVI sa má uskutočniť v prvom trimestri gravidity. Počas toho istého obdobia by sa mali odstrániť existujúce exofytické kondylómy, pretože v neskorších termínoch môže dôjsť k ich rýchlemu rastu, čo vedie k rôznym komplikáciám tehotenstva a pôrodu. Zároveň sa môže v prítomnosti genitálnych bradavíc infikovať dieťa prechádzajúce infikovaným pôrodom s papilomatózou hrtana.

Diagnostika PVI

V posledných rokoch medicína dosiahla významný pokrok v diagnostike PVI. To bolo možné vďaka systematizáciu údajov o HPV a ochorenie s ním spojených, štúdium všetkých existujúcich spôsobov prenosu mnoho mechanizmov patogenézy infekcie a imunitného systému, ako aj možné morfologické zmeny.

Existuje niekoľko spôsobov, ako diagnostikovať infekciu papilomavírusu av tomto prípade sa odborníci riadia všeobecne akceptovanými algoritmami:

 • Bez zlyhania sú sexuálne aktívne ženy a muži vyšetrené na HPV.
 • Pacienti infikovaní vírusom HIV a pacienti s príznakmi pohlavne prenosných chorôb by sa mali tiež preskúmať.
 • Ľudia, ktorí preukázali rizikové faktory PVI.
 • Pacienti s špicatými papilómami v ústnej dutine av anogenitálnej oblasti.
 • Pacienti trpiaci rôznymi patologiami krčka maternice.
 • Páry plánujú tehotenstvo.

Hlavné diagnostické metódy PVI

 1. Vizuálna kontrola lézií.
 2. Použite lupu a kolposkop.
 3. Cytologické metódy výskumu.
 4. Molekulárne biologické metódy.
 5. Histologická (pathomorfologická) štúdia.

U všetkých pacientov boli testované na prítomnosť PVI, paralelné štúdia vykonaná na syfilis, hepatitídy B a HIV, tampóny sú prijímané pre mikroskopické vyšetrenie vypúšťanie močovej trubice, pošvy a krčka maternice, ako aj menuje PCR a bakteriologické vyšetrenie na prítomnosť urogenitálnych infekcií.

Typicky, detekciu papilomavírusu nespôsobuje problémy: infekcie je detekovaná za štandardných gynekologických vyšetrení alebo dermatológ. Pri vhodnej symptomatológii sa vykonáva cielená biopsia. V prípade, keď sa pacient odhalil ploché bradavice, lokalizované v anogenitelnoy oblasti, aby sa zabránilo rozvoju nádorových ochorení, sa testuje sérotypy ľudského papilloma vírusu s onkogénnym marker.

HPV: liečba

Je potrebné zdôrazniť, že odstránenie bradavíc by nemala byť považovaná k úplnému vyliečeniu infekcie ľudským papilomavírusom, pretože v tomto prípade sa človek neprestáva byť vírus, to znamená, že počas niekoľkých rokov sa môže znovu objaviť papilárne polypy. Z tohto dôvodu sa na účely prevencie odporúčajú lekárom vykonať regeneráciu celého organizmu ako celku.

V prípade, že osoba má papilomavírus, liečba nie je vždy predpísaná, ale iba vtedy, ak je to potrebné, to znamená, ak existuje charakteristická symptomatológia. Úspešnosť liečby HPV je dosiahnutá len vtedy, keď je pacientovi predpísaná adekvátna antivírusová a imunomodulačná liečba. V klinickej praxi sa používa niekoľko spôsobov odstraňovania papilómov a kondylómov:

1. Kryodestrukcia alebo odstránenie novotvarov kvapalným dusíkom.

2. Laserová liečba.

3. Metóda rádiových vĺn.

Dnes väčšina odborníkov odporúča, aby ich pacienti odstránili papilárne polypy s laserovým alebo rádiovým vlnovým nôžkom. Tieto techniky zabezpečujú úplnú sterilitu vykonávaného postupu a tiež umožňujú dosiahnuť maximálny estetický výsledok, to znamená, že po aplikácii na telo pacienta nie sú žiadne jazvy a jazvy.

Pokiaľ ide o postup laserového odstránenie útvarov, okrem neprekonateľné presnosti, je laserový lúč dokonale dezinfikuje ranu a má regeneračné účinky na koži, tj, stimuluje proces hojenia. Je to ideálna metóda, osvedčené v gynekológii pre liečbu papilomatózou vulvy, ako aj s jeho pomocou odstránil kožu a sliznice nádory vyvolané HPV u mužov.

Najčastejšie po odstránení papilárneho polypu sa vyrezaný materiál posiela do histologického laboratória na diagnostické vyšetrenie.

4. Všetci pacienti, ktorí sú vystavení eliminácii papilómov, vykazujú imunomodulačnú liečbu, ktorá umožňuje konsolidáciu výsledku. Svojou pomocou sa znižuje aktivita vírusu, ako aj prevencia výskytu nových prejavov HPV.

5. Veľmi často sa pri liečbe pallomavírusovej infekcie predpisujú interferónové prípravky (bielkovinová látka, ktorá posilňuje obranyschopnosť tela proti vírusovým infekciám).

6. Ozónová terapia nie je zlá. Ide o inovatívnu techniku, ktorá zahŕňa vytvorenie kvapiek na ozón, ktoré posilňujú imunitu a inhibujú vírusovú aktivitu. V tomto prípade sa použije normálny fyziologický roztok nasýtený plynom, ktorý si zachováva vlastnosti počas 20 minút po nasýtení. Ozónové kvapky, ktoré majú antivírusový účinok, nasýtili tkanivá a orgány kyslíkom, obnovili bunkové zloženie postihnutých tkanív, odstránili toxíny a zlepšili celkovú pohodu pacienta. Po takejto liečbe zmiznú všetky prejavy PVI počas 5 alebo dokonca 10 rokov.

V prípade HPV liečby vysokého onkogénneho rizika musí pacient nevyhnutne konzultovať s onkológom a podstúpiť cytologické vyšetrenie.

7. Všetci pacienti po liečbe sú predpísané lieky, ktoré urýchľujú hojenie kože.

Poznámka: Terapia sa považuje za úspešnú až po hladkom hojení pokožky.

Liečba PVG anogenitálnej zóny

Ak sa v anogenitálnej oblasti nachádzajú bradavice predného genitálu, počas liečby sa vykonávajú nasledujúce opatrenia:

Deštruktívny zásah zameraný na zničenie papilárnych polypov a odstránenie zmeneného epitelu;

Imunomodulačná a imunostimulačná liečba;

Účel antivírusových liekov, ktoré ovplyvňujú replikáciu, transkripciu a transformáciu vírusovej DNA;

Použitie cytotoxických liečiv, ktoré poškodzujú alebo ničia vírusy infikované bunky;

Symptomatická liečba a liečba sprievodných patológií.

Poznámka: V súčasnosti niektorí odborníci vykonávajú fotodynamickú terapiu, ktorá zahŕňa použitie fotosenzibilizátorov (fotosenzitívnych látok). Takéto ošetrenie v bežnej praxi zatiaľ nenašiel svoju aplikáciu. Existuje ešte jedna technika, ktorá je vo fáze klinických skúšok. Nazýva sa preventívne a terapeutické očkovanie.

Pri detekcii exofytických kondylómov a za prítomnosti typického klinického obrazu papilomatózy sú pacientom predpísaná kombinovaná liečba s následným odstránením nádorov. Niekoľko dní pred operáciou sa liečia imunomodulátory, interferóny a protinádorové látky. Treba však poznamenať, že táto metóda podľa väčšiny odborníkov nemá výrazný terapeutický účinok.

Zároveň sa niektorí pacienti snažia zbaviť papilárnych polypov pomocou chemických prípravkov. Rád by som zdôraznil, že takáto technika je neúčinná a vyžaduje opakovanú expozíciu a vedie aj k vzniku tkaniva jazvy.

Podklinické, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, prejavy PVI sa liečia rovnakým spôsobom ako exofytické formy, avšak lekár by mal mať plné pochopenie objemu tkanív infikovaných vírusom. Inak bude rozumnejšie vykonať dynamické pozorovanie a použitie lokálnej imunoterapie.

Kedy liečba latentnej papilomavírus infekcie sa obvykle nevykonáva, pretože v tomto prípade nákladné farmakoterapie je neúčinné, ale tiež veľmi často po dobu 1-2 rokov, tam je self-healing vírusu (často u mladých žien a mužov).

Avšak niekedy latentná forma PVI (v 10-15% prípadov) sa stáva subklinickou. Zvyčajne k tomu prispievajú aj niektoré nepriaznivé faktory, ako aj infekčné a zápalové procesy, ktoré sa vyvíjajú v anogenitálnej oblasti alebo v inej zóne zranenia. S oslabením imunitných síl tela a rozvojom chronických endokrinných ochorení môže PVI prejsť do zjavnej formy.

Vo väčšine prognóz pozitívnych v tejto choroby, však, v niektorých prípadoch, po odstránení polypov môže dôjsť papilárne recidívy a relapsu malígny prechádzanie v tvare. To je dôvod, prečo všetky imunosupresívnej osoby po dobu dvoch rokov sa odporúča dynamické sledovanie, kontrolu imunitného stavu, ako aj vykonávanie pravidelných colposcopy s cytológie. V každom prípade pôsobí PVI priradené individuálne na vek pacienta, stavu imunitného systému, lokalizácia patologického procesu, zmeny v charaktere cervikálneho kanála, ako aj sprievodných urogenitálnych infekcií a chronických somatických patológiou.

Prevencia PVI

Podľa odborníkov iba prevencia HPV môže znížiť riziko rakoviny krčka maternice a rakoviny penisu. K dnešnému dňu sa používajú nasledujúce preventívne metódy:

 1. Primárna profylaxia infekcie papilomavírusu. Poskytuje včasnú identifikáciu rizikových faktorov a prevenciu šírenia infekcie a zahŕňa aj vývoj preventívnych očkovacích látok a iných metód prevencie vzniku papilomatózy.
 2. Sekcia sekundárnej prevencie je skríningová diagnostika, to znamená komplexné lekárske vyšetrenie ľudského tela, ktoré umožňuje identifikáciu ochorenia v najskorších štádiách jeho vývoja.
 3. Terciálna prevencia PID poskytuje zníženie frekvencie recidívy choroby u predtým infikovaných jedincov.

Súčasne dôležitým preventívnym aspektom je použitie hygieny na vysvetlenie aspektov ochorenia medzi obyvateľstvom, najmä medzi mladistvými, ktorí len začínajú žiť pohlavne.

Veľmi jednoduchý, ale zároveň účinný spôsob prevencie HPV infekcie je použitie bariérových antikoncepčných metód a predbežné vyšetrenie párov, ktorí plánujú mať sexuálny styk.

Podľa mnohých odborníkov je preventívna vakcinácia proti ľudskému papilomavíru tiež účinnou metódou primárnej prevencie (najmä ak je vakcína zavedená pred nástupom sexuálnej aktivity).

Leave a Reply