Condylomas v tehotenstve: charakteristické znaky, spôsoby infekcie a liečba HPV

Ľudský vírus papillomy je predstavovaný širokým spektrom rôznych typov špecifickosti, z ktorých väčší počet nepredstavuje žiadne zdravotné riziko a je charakterizovaný výlučne tvorbou vonkajších prejavov, t. J. Papilómov.

Existujú však niektoré odrody, ktorých infekcia predstavuje potenciálne nebezpečenstvo a môže spôsobiť rozvoj zhubných nádorov. Medzi ne patria genitálne bradavice.

Infekcia vstupuje do tela hlavne parenterálnou cestou, to znamená prostredníctvom pohlavného styku, a je obzvlášť nebezpečná pre ženy počas tehotenstva.

Condylomas v tehotenstve: charakteristické znaky a spôsoby infekcie, je možné odstrániť genitálne bradavice a akými metódami?

Priťažujúce aspekty v tomto prípade sú: oslabená imunita, nerovnováha hormonálneho pozadia, nedostatok možnosti použitia silných antivírusových liekov. Aké nebezpečenstvo predstavuje vírus papillomy, ako chrániť zdravie nastávajúcej matky a dieťaťa? Hovorme o tom podrobnejšie.

Príčiny genitálnych bradavíc počas tehotenstva

Condylomas počas tehotenstva sú vonkajšie prejavy infekcie tela ľudským vírusom papillomy. V tomto prípade sa infekcia môže vyskytnúť priamo počas tehotenstva a niekoľko mesiacov pred počatím.

Zvláštnosťou vírusových činiteľov je: počas dlhého časového obdobia, ktorého trvanie môže byť niekoľko rokov, môže byť infekcia v tele v latentnom stave.

Výskyt genitálnych bradavíc počas tehotenstva je výsledkom zvýšenej aktivity vírusu, čo môže vyvolať viac faktorov. Predpokladá sa, že najmä ako také sú tieto:

1. zmeny hormonálneho pozadia spôsobené nástupom gravidity.
2. Oslabenie imunitných síl tela.
3. Negatívny vplyv vonkajších faktorov prispievajúcich k zníženiu rezistencie tela.
Medzi ne patrí iracionálna výživa, nedostatok dôležitých látok, udržiavanie sedavého životného štýlu.

Riziko genitálnych bradavíc je obzvlášť vysoké v prvých týždňoch tehotenstva, čo je spôsobené globálnymi zmenami v tele ženy, ako aj nákladmi na zdroje zamerané na tvorbu a vývoj plodu.

Zdroje infekcie HPV počas tehotenstva

Existujú tri hlavné spôsoby napadnutia ľudského papilomavírusu:

1. parenterálne. To je prostredníctvom intímnych vzťahov kontakt so sliznicami pohlavných orgánov a biologickými tekutinami infikovanej osoby. Najtypickejšie pre genitálne bradavice je práve tento spôsob infekcie.
2. Vertikálne. Infekcia plodu matkou sa myslí prechodom cez pôrodný kanál. Spravidla je to možné iba vtedy, ak sú na slizniciach vagíny a krčka maternice genitálne bradavice.
3. Kontakt – domácnosť. Väčšina typov ľudského papilomavírusu sa môže prenášať kontaktom s povrchmi domácnosti, domácimi predmetmi a kontaktom s vecami iných ľudí. K infekcii dochádza mikroskopickými léziami na koži.

V počiatočných fázach invázie môžu klinické prejavy infekcie úplne chýbať v dôsledku relatívne nízkej aktivity patogénnej flóry.

Príznaky a diagnostické metódy pre HPV počas tehotenstva

Condylomas u tehotných žien sprevádza výskyt určitých príznakov, z ktorých hlavné sú tieto:

1. Svrbenie, pálenie, bolesť priamo v oblasti výskytu novotvarov.
2. Vzhľad porastov, ktoré trochu pripomínajú tvar vidlice karfiolu, to znamená, že má drsný povrch, veľkú hlavu a relatívne tenkú základňu. Môžu byť umiestnené jednotlivo alebo sa zlúčiť do veľkých miest.
3. Ak nie sú prijaté včasné opatrenia, šírenie útvarov počas tehotenstva, výskyt netypických výtokov, s nepríjemným zápachom, sivý alebo biely. Možno vzhľad hnisavých žíl.
4. Pri konštantnom trení porastov na odevoch alebo koži je pravdepodobnosť výskytu ohnísk zápalu, podráždenia, sčervenania a silného svrbenia vysoká.

Diagnóza genitálnych bradavíc počas tehotenstva zahŕňa štandardný súbor postupov, a to: fyzikálne vyšetrenie, testovanie digínom, polymerázová reťazová reakcia. Môžu sa použiť aj iné diagnostické metódy.

Vyššie uvedené metódy umožňujú detekovať nielen prítomnosť HPV v tele, ale tiež určiť úroveň vírusovej záťaže, typ infekcie, onkogénny stav a citlivosť na liečivo.

Je možné otehotnieť bradavicami?

Pred tehotenstvom sa odporúča podrobiť sa diagnostickým postupom zameraným na identifikáciu vírusu ľudského papillomu. Je to spôsobené skutočnosťou, že prítomnosť genitálnych bradavíc nebráni otehotneniu, toto infekčné ochorenie nie je prekážkou počatia, ale môže mať nepriaznivý vplyv na priebeh tehotenstva, ako aj na zdravie matky a dieťaťa.

Je potrebné poznamenať, že počas tehotenstva sa môžu objaviť kondylomy, a ak sa komplexná liečba neuskutočnila pred začiatkom tehotenstva, existuje riziko opakovanej opätovnej tvorby rastov. V mnohých prípadoch, napríklad na pozadí vývoja komplikácií, ktoré zahŕňajú cervikálnu dyspláziu, je šanca na otehotnenie trochu znížená.

Nebezpečenstvo HPV počas tehotenstva

Vzhľad genitálnych bradavíc počas tehotenstva je rovnako negatívny pre dieťa, ako aj pre nastávajúcu matku. Medzi hlavné komplikácie patrí:

1. výskyt genitálnych bradavíc v klitorisu, labia minora a stenách vagíny vedie k zníženiu elasticity tkaniva, čo je spojené s vysokým rizikom roztrhnutia pri narodení dieťaťa. Z dlhodobého hľadiska môžu kondylomy tehotných žien, ak sú veľké, viesť k zablokovaniu pôrodného kanála, čo vylučuje možnosť prirodzeného pôrodu.
2. Počas tehotenstva sa odstránenie bradavíc genitálií radikálnymi alebo konzervatívnymi metódami vykonáva iba vtedy, ak existujú zásadné dôkazy. Ak nie sú k dispozícii, liečba sa odkladá až do narodenia dieťaťa. Dlhodobá prítomnosť papilomavírusu v tele môže spôsobiť rakovinu krčka maternice.

3. Kondylomy, ktoré sú dostatočne veľké, môžu vykrvácať, zapália sa, čo je plné nepríjemných pocitov, bolestivosti a ťažkostí s močením.
4. Vzhľad genitálnych bradavíc počas tehotenstva je tiež plný možnej infekcie dieťaťa. Obzvlášť nebezpečné pre dieťa sú výrastky, ktoré sa tvoria v hrdle a ktoré môžu spôsobiť respiračnú dysfunkciu.
Keď HPV vstúpi do tela dieťaťa, vírus sa nemusí objaviť okamžite, ale počas prvých piatich až šiestich rokov života dieťaťa.

V súvislosti s vyššie uvedenými okolnosťami je potrebné zvlášť starostlivo sledovať stav dieťaťa.

Je možné rodiť s condylomami

Ak sa zistí takáto nepríjemná infekcia, väčšina žien si kladie nasledujúcu otázku – je možné porodiť genitálne bradavice. Infekcia ľudským papilomavírusom nie je prekážkou tehotenstva a pôrodu. Avšak v prítomnosti veľkého počtu porastov na slizničných tkanivách pôrodného kanálika existuje šanca prenosu infekcie na dieťa.

Aby sa tomu zabránilo, musí sa nastávajúca matka liečiť vo fáze tehotenstva. Ak nie je pozitívna dynamika, dodávka môže byť uskutočnená cisárskym rezom.

Je potrebné mať cisársky rez pre genitálne bradavice?

Vzhľad genitálnych bradavíc počas tehotenstva je plný infekcie dieťaťa počas pôrodu.

Pretože v niektorých prípadoch nie je možné odstrániť condylomas v vulve počas tehotenstva, môže sa ženám odporučiť cisársky rez, aby sa minimalizovali možné riziká.

Potrebu použitia tejto metódy určuje odborník individuálne. Spravidla sa pri neprítomnosti genitálnych bradavíc na slizničných tkanivách vulvy povoľuje prirodzené dodávanie.

Je možné odstrániť condylomas počas tehotenstva a akým spôsobom to urobiť

Potreba odstránenia genitálnych bradavíc určuje lekár individuálne. Podľa lekárov, ako aj prehľadov tých, ktoré porodili s kondylómami, rast po ukončení tehotenstva úplne zmizne.

Čo robiť, ak sa počet bradavíc počas tehotenstva rýchlo zvyšuje, je pozorovaná zhoršujúca sa situácia ženy?
Liečba v takejto situácii je potrebná.
Najúčinnejšie metódy na odstránenie nádorov sú tieto:

1. odstránenie chemikálií. Medzi fondy, ktorých používanie je počas tehotenstva povolené, patrí kyselina trichlóroctová. Táto látka umožňuje rýchlo eliminovať vonkajšie prejavy papilomavírusu.
2. Je prijateľné použitie antivírusových rektálnych čapíkov a vitamínových komplexov, ktoré zvyšujú imunitný systém.
3. V prítomnosti veľkého počtu genitálnych bradavíc môžu byť ženám predpísané hlavné metódy odstraňovania porastov. Laserové odstránenie, kryodestrukcia, chirurgická excízia a rádioterapia sa bežne praktikujú. Chirurgický zákrok je mimoriadne zriedkavý a jeho použitie sa praktizuje výlučne v závažných prípadoch.

Vyššie uvedené metódy radikálnej liečby genitálnych bradavíc by sa mali zvážiť podrobnejšie.

Takmer všetky z nich, s výnimkou chirurgického zákroku, majú priamy vplyv na existujúce výrastky, ktoré spočívajú v kauterizácii, v dôsledku extrémne nízkych alebo vysokých teplôt.
Po ošetrení zostane na koži alebo slizniciach hustá kôra, ktorá po niekoľkých týždňoch úplne zmizne. Neliečte postihnuté oblasti.
Bez ohľadu na špecifiká, vlastnosti zvolenej možnosti liečby je liečba vírusu ľudskej papillomy povolená až po druhom trimestri gravidity.
Zapojenie liečby skôr môže spôsobiť potrat.
Žena si musí pamätať, že odstraňovanie porastov je prípustné iba po lekárskom vyšetrení a konzultácii. Nezávislé použitie akýchkoľvek prostriedkov, najmä ľudových, ako aj metód, môže spôsobiť mimoriadne vážne následky.

Preventívne opatrenia proti HPV počas tehotenstva

Hlavné preventívne opatrenia týkajúce sa papilomavírusu sú:

Odporúča sa vyhnúť náhodným intímnym vzťahom. Znakom HPV je extrémne malá veľkosť vírusových agens. V súvislosti s týmto aspektom dokonca ani použitie bariérovej antikoncepcie nezabráni riziku infekcie úplne.
Je potrebné posilniť imunitné sily prijímaním vitamínových prípravkov, doplnkov výživy a udržiavaním aktívneho životného štýlu. Najbežnejšie dôvody na zníženie odolnosti tela sú napríklad udržiavanie sedavého životného štýlu, nedostatok dôležitých stopových prvkov.
Je dôležité dodržiavať pravidlá správnej výživy. Menu by malo obsahovať dostatočný počet produktov, ktoré organizmu dodávajú dôležité stopové prvky.

Aby sa predišlo komplikáciám počas tehotenstva, odporúča sa podstúpiť rutinné vyšetrenie skôr, ako k nemu dôjde.

Včasná detekcia HPV s následným vedením dobre zvolenej liečby môže vylúčiť možné riziká pre matku a nenarodené dieťa.

Podľa najnovších údajov WHO sú to práve početné parazity, ktoré žijú v ľudskom tele a spôsobujú takmer všetky smrteľné ľudské choroby, vrátane tvorby rakovinových nádorov.

Ako liečiť condylomas u žien počas tehotenstva?

Výskyt kondómu v tehotenstve môže nastať veľa problémov pre nastávajúcu matku. Takéto výrastky sa tvoria na sliznici alebo koži. S progresiou choroby sa neoplazmy zväčšujú a prechádzajú do susedných častí tela.

Najčastejšie sa vyskytujú v intímnej oblasti a konečníku. V iných častiach tela sa výrastky vytvárajú oveľa menej často. Výskyt condylomu, ako sú papilomómy, vyvoláva HPV (vírus ľudskej papillomy).

Leave a Reply