8 mýtov o ľudskom papilomavíruse

HPV je najbežnejšie pohlavne prenosné ochorenie. Podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA môže mať každý, kto má pohlavný styk, vírus počas celého života, pokiaľ nie je očkovaný. Nie každý kmeň HPV spôsobuje rakovinu, ale infikuje sa ním 1 z 5 ľudí.

“Som prekvapený dezinformáciami o tejto otázke. Mnoho ľudí, ktorí prídu na recepciu, ani nevie o existencii takejto choroby a je veľmi prekvapení, keď má komplikácie,” uviedol viceprezident James Rocco, vedecký pracovník a profesor HPV na Ohio Medical University.

Rocco hovoril o najbežnejších mýtoch o HPV

“Som chlap, určite nie som v ohrození”

Podľa štatistík CDC bola v rokoch 2013 – 2014 distribúcia nebezpečných kmeňov HPV medzi ľuďmi vo veku 18 – 59 rokov 42,5%. 25,1% z nich sú muži. Musíte pochopiť, že úroveň rozvoja rakoviny spojená s HPV u mužov stúpa ročne.

“Kondómy ma budú chrániť”

Kondómy by sa samozrejme mali používať pri pohlavnom styku. Bohužiaľ však nechránia všetky STI. Rocco vysvetľuje, že poskytuje určitú ochranu, ale nezachráni vás pred infekciou orálnym sexom alebo kontaktom s pokožkou.

“Ak môj partner zistil HPV, ale nie, tak ma podviedol.”

HPV sa skutočne prenáša sexuálne. S najväčšou pravdepodobnosťou – ale nie vždy – sa vírus prenáša pohlavným stykom. „Teoreticky sa dá prenášať s bozkom a dokonca s jedinou zubnou kefkou.“

„Keby mi bola diagnostikovaná HPV, potom som dostal vírus len nedávno.“

Stále nevieme, ako dlho je latentné obdobie infekcie. Je veľmi ťažké určiť (najmä pre mužov), kedy osoba dostala vírus. „Možno to je skutočnosť, ktorá vedie k ďalším mýtom o víruse,“ hovorí Rocco.

Keď sa onkológia hlavy a krku začala zvyšovať u mužských pacientov, počiatočná teória bola, že pacientka nedávno kontaktovala ženu infikovanú HPV. Zároveň je však potrebné zohľadniť skutočnosť, že väčšina žien dostane infekciu u starších dospievajúcich. To znamená, že muži sa tiež podrobujú skorej infekcii, ale môžu mať dlhšiu latentnú infekciu.

“Negatívny test STI? Takže som zdravý.”

Prajeme si, aby to tak bolo! Bohužiaľ však neexistujú rozsiahle testy na HPV a väčšina lekárskych stredísk neposkytuje rozšírený test na HPV, a to ani pre ženy. Podrobný skríning sa zvyčajne vykonáva iba vtedy, ak sú výsledky cytologického testu podozrivé.

„Dobre, mám HPV. Budem podrobený určitému lekárskemu ošetreniu a všetko bude v poriadku.“

V prípade HPV sú veci trochu komplikovanejšie. Môžete liečiť papilómy a ďalšie prejavy spôsobené vírusom, ale na HPV neexistuje žiadna liečba. (Zvyčajne odchádza do niekoľkých rokov).

„Očkovanie proti HPV vedie k tomu, že človek sa často zapája do nechráneného sexu.“

Tento mýtus je veľmi obľúbený medzi náboženskými osobnosťami a inými milovníkmi skresľujúcich faktov. Neexistujú dôkazy o tom, že dospievajúci a mladí ľudia, ktorí dostávajú vakcínu proti HPV, začínajú svoj sexuálny život skôr alebo ich vedú u viacerých partnerov.

„Diagnostika HPV znamená, že budem mať rakovinu.“

Napriek skutočnosti, že šírenie rakoviny rastie každý rok, nie je dokázané, že detekcia nebezpečného kmeňa nevyhnutne povedie k rakovine. „Rakovina spôsobená kmeňmi HPV je lepšie liečiteľná ako typy onkológie, ktoré majú iné príčiny (napríklad fajčenie). To výrazne zvyšuje šance na zotavenie.“

Leave a Reply